Noua legislatie TVA din UE

Am inceput sa citesc documentul si pe la pagina 6 eram confuz deja.

Hey guys, am si eu o intrebare: daca tu esti PFA si nu te inregistrezi pentru TVA chestia asta se mai aplica? De ex daca vinzi bunuri online si nu esti obligat sa te inregistrezi ca platitor de TVA (obtii profit mai mic de 100.000 euro pe an sau cum era) se mai aplica treaba asta?

cc @victorstanciu @iamntz

2 Likes

Eu momentan nu am studiat problema cu sotia, asa ca nu stiu sa iti raspund. Asa din burta as zice ca avand in vedere ca nu esti platitor de TVA nu ar avea de ce sa ti se aplice.

PS: nu exista suma minima daca prestezi servicii catre firme din UE, esti obligat sa te inregistrezi ca platitor de TVA indiferent ce sume invarti. Partea buna este ca te poti inregistra in scopuri de TVA exclusiv pentru tranzactiile in UE. Eu asa am facut. Primesti un CUI separat (cu RO) pe care il folosesti pentru toate facturile emise catre UE (mai putin in Romania, bineinteles).

Încă un articol :smile:

https://remysharp.com/2014/12/16/vatmoss

Da te-ai lămurit în ce condiții trebuie să percepi TVA beneficiarilor din ălelalte țari UE? Io am întrebat la vremea respectivă la ANAF.ct – la biroul informări cetățeni și m-a umplude depinde, citiți legea.

Being in the UK and VAT registered, today I need to charge 20% VAT to all non VAT registered EU customers. Outside the EU, there’s no VAT applied. If the customer is VAT registered, then I don’t apply VAT.

huh, înțeleg io bine?:

Când prestatorul e plătitor de TVA,

  • dacă beneficiarul e plătitor TVA → nu se adaugă TVA
  • dacă beneficiarul nu e plătitor TVA → se adaugă TVA
1 Like

De perceput efectiv nu percepi, doar scrii pe factura ca se aplica taxarea inversa, iar apoi depui la ANAF nu stiu ce declaratie in fiecare luna in care ai emis astfel de facturi (declaratie de care se ocupa sotia :smile:) .

Pe langa asta, mai trebuie sa ai grija si ca firma respectiva nu doar sa fie inregistrata in scopuri de TVA (daca nu e nu ai voie sa ii prestezi, sau ma rog, ei nu au voie sa le prestezi, e o discutie mai lunga aici), ci si ca e in VIES. Au si un serviciu SOAP pentru verificari automate.

De asemenea si tu trebuie sa fii musai in VIES, se depune la inregistrarea in scopuri de TVA documentatie si pentru asta.

Bineinteles, tot ce am scris aici se aplica numai pana in 2015 cand intra astea noi in vigoare, despre care momentan nu stiu suficiente cat sa pretind ca stiu ce vorbesc.

1 Like

s-a apucat careva de implementat mizeria de TVA la destinatie? la mine deja au inceput sa apara clientii, dar fara specificatii, bineinteles.

ceva informatii despre implementare. vagi. teoretice.

Aș zice că legea asta a fost un adevărat succes!

Six months into the new EU Digital VAT rules, thousands of microbusinesses have closed, geo-blocking is rampant, and the legislation threatens to seriously harm the Digital Single Market.

(ar fi interesant de văzut niște cifre concrete de firme închise din acest motiv)

Nearly every member state is interpreting the rules slightly differently; meaning something outside the rules in one country may fall under the rules in another. Businesses are now trading in fear of getting it wrong and being prosecuted by another country’s tax authority.

1 Like