Noul design Gmail

Eu azi l-am activat.

Apasati pe rotita de setari si apoi “Incearca noul Gmail”

Cred ca Gmail a ramas printre putinele servicii Google care nu a fost trecut la Material Design. In link mai sunt prezentate si alte functii interesante prcum mesaje care expira

6 Likes

La cat de mult il folosesc eu, parca tot la clasic as ramane.
Noul design imi distrage atentia.

daca sunteti fani inbox zero, va recomand inbox.google.com (au si mobile). e tot gmail si are snooze si reply suggest inca de la inceputuri.

imi place ca e mult mai clean, fara hangout, taskuri etc.

1 Like

Sunt fan zero inbox dar nu suport designul de la inbox.google.com - e clar făcut pentru mobil și pe desktop e atât de aerisit încât pare inutil. Plus în GMail ai translate direct în inbox (nu te mai chinui cu copy/paste în alt tab). Am încercat să folosesc aplicația pe mobil, dar nu poți descărca atașamente când ești în roaming (am găsit bug deschis de luni bune și încă nerezolvat). Așa că am rămas la GMail classic cu hangouts dezactivat și multe din foldere ascunse.

Noul design e chiar fain.

Am observat o chestie faina:

Iti evidentiaza atasamentele. Pe vechiul design trebuia sa deschid mesajul

Mie mi se pare confuz noul UI, parca are prea mult visual noise, atat pe modul default, cat si comfortable.

Mi-ar fi placut:

  • sa aiba o ierarhie vizuala mai ok, avand in vedere ca folosesc acelasi font weight aproape peste tot. Ex. Sender, Subject, Body…
  • sa nu foloseasca iconite filled pentru atasamente si sa aiba un font-weight corespunzator. Mi se pare ca sunt prea proeminente si iti distrag atentia de la subiect, sa nu mai zic de faptul ca maresc foarte mult linia.
  • Navigation panel-ul mi se pare aglomerat, are aceeasi problema cu font weight-urile si cred ca au folosit un set de iconite nepotrivit, mai ales la Labels/Foders. In modul compact deja nu mai intelegi nimic
  • sa se miste mai bine, mie mi se pare greoaie navigarea pe tab-uri. Am comparat cu versiunea clasica si merge mult mai ok.
  • sa se lucreze mai mult la pagina de settings, este aproape la fel…

Dpdv functional imi place ce au adus in plus, dar la UI chiar cred ca se putea lucra mai mult.

5 Likes

jesus, fontul ala…