Nu imi booteaza CentOS de pe stick

Am luat http://isoredirect.centos.org/centos/7/isos/x86_64/CentOS-7-x86_64-Minimal-1503-01.iso, am instalat pe stick cu power iso l-am facut bootabil, am incercat pe ambele laptop-uri pe care le am si nu booteaza ca sa il instalez, am setat sa booteze cu stick-ul din BIOS, cu mult timp in urma parea mai simplu in facultate instalasem Knoppix de pe LiveCD si Debian de pe cd.

Încearcă să scrii pe stick cu UNetbootin.

Am folosit rufus si booteaza acuma, sa vedem daca isi gaseste drivere.

Din pacate am instalat versiunea minimal asta inseamna ca trebuie sa instalez XServer si un manager de ferestre, asta am mai facut cu ceva timp in Debian ar trebui sa fie simplu si in CentOS ca are un manager de pachete mai decent de cum avea Red Hat acum ceva vreme, dar asta dupa ce termin cu munca.

Păi ai nevoie de manager de ferestre?
Aveam impresia că vrei să-l folosești pe post de server/teste.

Eu nu m-am împăcat foarte bine cu CentOS ca sistem de operare principal.
Timp de vreo 5 ani am avut ca sistem de operare principal Ubuntu, timp în care am încercat cam toate distribuțiile posibile și toate Desktop environment-urile posibile. Dintre toate, distribuțiile bazate pe Debian mi s-au părut cel mai ușor de folosit (preferință influențată de sistemul de operare de zi cu zi).

A trecut ceva timp de când am încercat CentOS dar managerul de pachete era foarte bun.

1 Like

Cum spuneam in primul post din acest thread vreau sa il instalez pe laptop, am ales CentOS pe desktop fiindca CentOS am si pe server si nu vreau sa ma tin la curent cu mai multe managere de pachete. Cred ca pentru programare web, linux e suficient ca sistem de operare, o perioada am dezvoltat .net si eram obligat sa folosesc visual studio pe windows, acuma sunt o gramada de editoare/IDE pentru programare web, cross platform.