Nu reusesc sa ma loghez in Windows cu cont Microsoft dupa ce am instalat Windows, Linux dual boot

Nu reusesc sa ma loghez in Windows cu cont Microsoft dupa ce am instalat Windows, Linux dual boot, imi creeza un cont temporar de Windows in care ma logheaza dar mi-am pierdut jucariile, am sapat pe net si nici o solutie nu mi-a mers pana acuma.

Adica ai avut initial Linux, apoi ai instalat Windows si nu reușești sa te loghezi in Windows cu cont de Microsoft ?

am avut Windows intai si apoi am instalat Linux dual boot si nu imi mai merge login acuma cu cont Microsoft in Windows.

Vezi daca poti sa iti adaugi autentificarea cu cont Microsoft. Prin Settings ar trebui sa gasesti, sau in Control Panel.
Suplimentar poti sa intri in store si sa descarci o aplicatie.

Cand ma loghez cu cont microsoft in windows imi da:

Conturile mele arata asa:

iar daca dau Manage my Microsoft Account ma duce pe site Microsoft si pe acolo ma pierd.

Am facut ce zice Sign Off, Log In.

Cont de Microsoft
Hotmail de exemplu

Tu te-ai logat cu adresa de gmail

Iti faci cont Microsoft la Microsoft pe site cu orice email.

Eu am logare cu cont Microsoft, cu adresa de email de la Microsoft
Nu am încercat insa sa imi fac cont Microsoft cu email-ul de la google

Aia pare sa fie problema. Vrea mail de la Microsoft
:slight_smile:

Vezi daca te ajuta ce zic si băieții aceștia !

Reusesc sa ma conectez la ei pe site cu cont Gmail cand dau din Settings: Manage Microsoft Accounts, i-am dat Find Device mi-l gaseste dar ceva lipseste:

Vad ca este ok !
Nu am idee ce ar mai putea sa nu ii convină

Am o vaga banuiala (si din pozele tale) ca autentificarea aia foloseste o amprenta a sistemului tau, nu numai userul si parola, care s-a modificat dupa ce ai pus si Linux in dual-boot. Nu stiu ce ai putea face dar la o prima strigare cred ca ar fi bine sa te inregistrezi/autentifici pe Windows dupa ce ai instalat in dual-boot.

2 Likes

S-ar putea sa ai dreptate, nu e o mare problema asta fiindca lucrez remote pe niste masini virtuale, in cel mai rau caz reinstalez windows dar trebuie sa imi instalez jucariile de programare pe care le folosesc in timpul liber.

Asa ca fapt divers vede online partitiile si configuratia online:

Daca stie si de partitiile tale e clar, distributia pe care ai instalat-o a pus grub-ul iar la identificarea sistemului nu-i mai da ceva pe acolo (Microsoft style ? :face_with_raised_eyebrow:)

Ceva ma face sa cred ca a inceput sa imi verifice sistemul online si vrea windows activat.

Daca ai instalat Ubuntu, cauta Boot-Repair.

Windows ul trebuie activat !

Nu stiu daca va face ceva naspa daca nu este activat, dar mi se pare enervat ca te bate la cap
Anumite setări nu vor funcționa

Ma apuc sa reinstalez windows, momentan nu cred ca mai am nevoie de linux, oricum windows se misca in reluare dupa 6 luni.

Ok
Sa ne dai de veste ca totul este ok !
:wink: