O comparație între F.lux și Iris

Deci? http://iristech.co/iris/

1 Like

Eu unul nu mi-am dat seama care sunt diferențele între f.lux și iris, așa că am căutat. Și am găsit asta:

https://www.quora.com/What-are-the-differences-between-Iris-and-f-lux-and-why-might-one-use-one-over-the-other

1 Like

Felul cum este platit mi se pare foarte ciudat, in sensul ca as platii fara probleme 10$ pe an daca chiar s-ar simtii diferenta insa felul cum este pus acum - cu ore and stuff mi se pare really bad. Incearca sa replice AWS pricing or something with an extra layer of confusion?

EDIT:

Cred ca programatorul este bine intentionat insa pe partea de start-up pare a fi complet pe langa which breaks it for me.

am inceput sa folosesc iris mini de cum am aflat de el, plata e doar optionala, merge si fara (nu zice nimic de trial sau ceva de gen). Din ce am inteles, plata este doar ca o compensatie pentru el, daca il folosesti si iti place, o mica donatie programatorului este de apreciat.

Nope, varianta full ii expira extra options daca nu platesti (are doar 4h incluse). Inca un hint ca site-ul in sine nu transmite clar how his pricing works.

Iar fara paid extra options este a glorified f.lux with really bad UI si o optiune pt. brightness care nu functioneaza daca in LCD exista deja un senzor pt. asta

eu am varianta iris mini ruleaza de 2 zile incontinu si nu imi zice nimic de expirare sau ceva… din ce observ se ia dupa ora calculatorului, ziua e mai deschis, noaptea e mai intunecat spre rosu… oricum, o sa il testez vre-o luna sa vad cum merge, daca e ok va sta non-stop pe pc.

Eu vorbeam de varianta full, Iris mini este doar o clona de f.lux cu mult mai putine optiuni.

Chestia cu smartscreen este legată de nu-știu-ce semnătură digitală.

Si Sublime a avut parte de asta la un update (când au schimbat semnătura)

TL;DR: poți sări de acel ecran fie cumpărând un certificat - 3-400$/an - fie așteptând ca aplicația să fie instalată de mai mulți oameni.

1 Like

Deci Microsoft is asking for more than Apple for desktop applications to run? bwahahah

Posibil să nu știi cum funcționează smart screen-ul ăla :slight_smile:

  1. Dacă apeși pe more info vei găsi ceva de genul run anyway;
  • dacă aplicația are suficient de mulți utilizatori - deși nu pot să-ți zic vreun număr exact - nu vei mai fi întâmpinat cu alerta aia;
  • doar dacă nu vrei să treci prin primii doi pași, cumperi un certificat de la o autoritate (symantec, digicert etc; nu de la microsoft), astfel încât poți semna executabilul.

Detractors may claim that SmartScreen is “forcing” developers to spend money on certificates. It should be stressed that EV code signing certificates are not required to build or maintain reputation with SmartScreen.

2 Likes

Din cate vad este similar cu Gatekeeper doar ca permite third parties sa accelereze procesul printr-un cheat-code de 500 $.

Cum arata pe macOS same dialog:

vs. cea de la Microsoft care se da The Savior

EDIT:

@iamntz now: How the hell did he start a new off-topic in an existing off-topic!

2 Likes

Tocmai am cumparat Iris Mini Pro cu $2 lifetime si mi se pare perfect pentru ce imi trebuia mie. Intr-adevar, versiunile acelea cu plata lunara si foarte multe optiuni sunt cam overkill. Am simtit nevoia sa postez pentru ca nu cred ca incercase nimeni Iris Mini Pro, care e putin peste F.lux.

Diferenta intre Iris Mini Pro si F.lux e ca pe langa setarile de temperatura a culorilor mai ai si setari pentru luminozitate, pentru doar $2 lifetime. Iris Mini free in schimb e mult mai slab decat F.lux si nu merita, are un singur mod de temperatura si nu are deloc setari pentru luminozitate.

Probabil pentru foarte multa lume F.lux e fix ce trebuie, insa luminozitatea minima a monitorului meu era prea mare fata de ce aveam eu nevoie, asa ca a meritat banii.

3 Likes