O intrebare rapida -- JS style guide

Am auzit ca oamenii care folosesc jslint sunt obisnuiti sa puna un spatiu extra dupa function.
Eu folosesc jshint si nu am pus niciodata spatiul asta. Mi se pare ciudat.

Nu vreau sa incep o discutie pe tema care tactica e “corecta”. Dar sunt curios care e idea din spatele acestei sugestii. Are cineva idee?

1 Like

Eu pun spații, nu știu să-ți spun de ce, o fac inconștient (a trebuit să mă uit la cod că să vad cum scriu :slight_smile: ).

In general la genul ăsta de chestii e mai important să fi consistent. :thumbsup:

4 Likes

Inainte de acolada da, dupa function nu, adica function() { pentru ca si in matematica este f(x) nu f (x).

3 Likes

To space or not to space, that is the question!

I agree with this man.

1 Like

E strict o chestie de obișnuință ce o fac complet inconștient. A trebuit să mă uit în cod să văd că am function(){ :smile:

Bine, cred că o mare „vină” o are și editorul, care face expand din fn la ce am zis mai sus.

Ca sa aflu acum fac, m-am uitat in PHPSTORM cum mi le aranjeaza. Asta arata, ca nu prea conteaza de fapt. Ideea e sa fie mereu la fel.

function findTopicById(id) {
    return null;
}

var a = function (e) {
    //whatever
};

Si da folosesc Jslint integrat in PHPstorm. Iti mai da niste warninguri, pe unele le fac pe unele nu. depinde de timp si de gradul de risc al lui.

@atufa: f(x) este un cand aplici functia lui x si nu definitia lui. pe cand ce dadeam mai sus e definitia. Altfel si mie imi pune PHPSTORM fill_div_atasate(10); fara spatiu

O posibila explicatie este sa se arate diferit si sa nu se faca o confuzie cum ca function ar fi numele functiei; :smiley: :

var a = function (e) { 
//whatever
};
var x = myfynction(2);

Al doilea motiv este ca mereu dupa un cuvant cheie sa foloseste un spatiu. A se vedea:

while (true) {

}

for (i =; i < 10; i++) {

}
1 Like