O mica intrebare legata de transportul produse

O mica intrebare legata de transportul de produse sub valoarea de 200 lei. Se percepe o taxa unica (gen 20lei) indiferent de distanta unde se afla cumparatorul sau firma de curierat calculeaza pe distanta? Am un client care are magazin online si vrea sai adaug aceasta informatie la pagina de checkout in WooCommerce si nu stiu exact procedura legata de distanta. Multumesc de raspuns.

Ca magazin, cel mai probabil faci un contract cu un curier și ai ceva prețuri promoționale. Și tot de la curier vei primi informații exacte despre acest detaliu. Noi nu putem decât să speculăm.


Îți spun din experiența mea de client al firmelor de curierat: costă 15-20 lei transportul în orice oraș în care au centru de prelucrare și/sau zone externe cu livrări constante.

Dacă trebuie să ajungă special pentru tine la X km de cel mai apropiat depozit de-al lor, plătești extra (variază de la curier la curier; mie îmi cereau vreo 80 lei pentru livrarea unui plic la 40km de Craiova).

E putin mai complicat. Tarifarea se face in functie de mai multe chestii:

  1. Daca e ramburs, se taxeaza cativa lei in plus
  2. Tarifele sunt in functie de greutate si/sau volum
  3. Distanta in general nu conteaza, cu cateva exceptii. Exista asa-numitele localitati din afara ariei de acoperire. Unele firme de curierat taxeaza cu o suma fixa, altele taxeaza pe km sumplimentar. De exemplu Fan Courier are taxa fixa, Urgent Curier taxeaza la km. Curierii ofera si un API, probabil API-ul ala poate determina daca o localitate e “normala” sau “greu accesibila”. Fan Courier ofera si o tabela cu toate localitatile.
  4. Clientul ar putea opta pentru optiunea “deschidere colet”. Si serviciul asta se taxeaza suplimentar.

Vezi si grupul Comert Electronic de pe Facebook.

2 Likes