Arheologie și descoperirea unor obiecte vechi

Tot vad stiri cu cetati care apar datorita secetei. Una chiar pe Dunare. Ceea ce-i foarte interesant.

Malurile (vechi) ale dunarii sunt pline de vestigii arheologice.
Accesul la mancare si apa presupun ca a atras populatii inca din vechime.
Nu mai zic de romani, care au avut o gramada de forturi/cetati pe dunare.

Un screenshot dintr-o harta veche romana arata cetati pe dunare (am pus sageata la delta si cetatea Tomis - Constangeles ptr. nativi).
Chiar mi se pare ca unele cetati inca nu a fost descoperite.

Eu stau spre exemplu intr-o localitate pe malul dunarii. Am 3 sit-uri arheologice la cativa km de mine.
Unul dintre ele a fost locuit inca din Neolitic.

Prin plimbarile mele pe acolo am gasit multe lucruri interesante - cioburi de lut (unele chiar colorate), unelte de piatra (cred ca am gasit capul unui topor din piatra, se simte foarte natural in mana si e ascutit), etc.

E mind-blowing sa gasesti un ciob din asta de lut si sa te gandesti ca a fost folosit de oameni acum vreo 2 mii de ani.
Le-am lasat pe-acolo.

Uitandu-ma pe google maps se vad urmele de temelii de la zidurile de aparare, case,etc.

Evident ca nici urma de picior de arheolog.

Pe campurile cultivate de langa sunt tumuli funerari cred, neinregistrati in repertoriul archeologic.
Un fel de dealuri mici in mijocul campurilor netede.

Langa unul din acesti tumuli am vazut pietre cioplite in forme geometrice, un fel de coltari, cred ca au fost parte dintr-o constructie externa deasupra acestui tumul.

Foarte interesanta arheologia.
Si ptr. amatori metal detection (respectand legile, ofc) - ma atrage dar inca nu m-am bagat, stiu ca e privit cu ochi suspiciosi in Ro.

In UK spre exemplu legislatia e mult mai permisiva in domeniul asta si aduce un boon arheologiei.

E foarte interesanta istoria si arheologia, un subiect care sunt sigur ca are si alti pasionati aici pe forum.

Pot sa fac poze cand mai merg pe acolo daca e cineva interesat. :slight_smile:

1 Like

Am văzut că a apărut o corabie scufundată spectaculoasă, tot pe Dunăre, dar nu la noi.

Apropo de GoT, a început să se difuzeze House of the Dragons pe HBO Max. E super.

Iar sezonul 8 nu va mai exista, însă sunt mai multe prequel si sequel care sunt in plan.

GoT este acum o franciză clasică, precum Star Wars si Star Trek, deci să nu îți faci griji pe tema asta.

Chiar actorul din rolul lui John Snow a propus o continuare si la ce solicitată e seria asta probabil că se va filma ceva.

1 Like

Am facut un clip cu niste pietre interesante gasite langa acest tumul.

Cel din mijloc pare o piatra comuna, dar mie imi pare ca ascutisul este facut de om (se vad urme de cioplituri si se simte comfortabil in mana).

Ala din stanga habar n-am daca e unealta sau face parte din vreo constructie sau e natural.

Ala din dreapta are niste semne interesante, par sa fie o urma fosilizata dar nu sunt sigur.

3 Likes

Aproape sigur e o fosila de amonit.

Amonitii sunt extrem de comuni ca fosile, nu valorează nimic, :grin: erau peste tot pana la Sf cretacicului când au dispărut o data cu dinozaurii.

1 Like

Update:
Am gasit un ciob de maner de ulcior langa acelasi tumul. Scuze pentru aspectul clipului, nu l-am mai rasucit.
Am fost pe acolo acum vreo 10 zile. Aveam o intuitie ca trebuie sa fie cioburi de lut. Terenul de langa era proaspat arat ceea ce a facut cautarea mai usoara.
La vreo 7 metri de tumul am gasit acest ciob de maner de ulcior. Zona este la naiba in praznic fara locuinte pe o raza de kilometri deci nu cred ca-i din zilele noastre.
Presupun ca are cateva sute de ani, poate mii.
Nu e sit arheologic (se poate vedea aratura).

https://youtube.com/shorts/gB1GM08R9Ho?feature=share
[mi l-a publicat ca short, nu stiu de ce. de aia nu cred ca merge embed-ul aici]

Pentru cine nu a trăit experiența asta nu știu cât de fascinant e.

In primăvara asta am săpat un iaz la țară și am găsit un vârf de obuz.
Îmi părea dubios, așa că m-am apucat de analiză.
Câteva ore mai târziu era poliția la mine si admiram împreuna obiectul.

De obicei analiza unui obiect vechi vine la pachet cu povești si istorii.

In cazul meu a fost un obuz german cu vârf din bronz din primul război mondial.
Avea o serie înscrisă pe el care îl poate identifica foarte precis.

Am mai aflat că era foarte costisitor vârful ăsta de obuz, așa că oamenii de știință germani s-au străduit să găsească o alternativă ieftină și au găsit plumbul.

Iar local, poliția mi-a povestit cum un țăran a pus coasa pe obuz ca să o ascută, dar din păcate a explodat si a murit si el si calul de la căruța care il însoțea.

Ca o recapitulare, greutatea vârfului obuzului era determinantă; obuzul ajungea mai departe.

1 Like

Iti da un high puternic.
Cum ai zis si tu - te face sa te gandesti la istoria acelui obiect. Cine au fost ultimii oameni care au folosit acel obiect? Acum cat timp? In ce context?
Apoi tu esti ala care tine in mana acel obiect pentru prima data dupa secole, poate milenii.
Se creeaza o legatura mentala intre tine si povestea obiectului gasit.

PS: nu stiam de trivia cu bronzul si plumbul in varfurile de obuz in ww1. :slight_smile:

1 Like

De fapt plumbul a fost o idee temporară.
Au găsit un aliaj care a rămas in folosință apoi.

Competiția pentru invenția materialelor era pe vremea aia o batalie tehnologică.

1 Like

complet offtopic, dar am gasit cabluri arhaice la mine in sertar :joy:

1 Like

Îmi aduce aminte de un banc între [insert doi oameni de naționalități diferite]:

– primul: la noi s-au găsit fire de cupru datate din anii 1800, dovadă că la noi se folosesc încă de atunci!
– al doilea: la noi nu s-au găsit fire din anii 1800, dovadă că la noi începuse să se folosească wireless încă de atunci!

1 Like