Ofertă de la IONOS (fostul 1and1)

cică de la 1 euro / an

1 Like

L-am incercat eu acum cateva luni. La 1 euro / an nu trebuie sa ai pretentii prea mari. Pentru un site static in HTML e mai mult decat suficient. Se incarca cam greu, dar am pus CloudFlare, am dat caching level la maxim si am rezolvat problema.

1 Like

Au un panou de admin tare ciudat. Am renunțat să mai sap pe acolo. Cum zice și @SSebastian: pentru un site static e ok.

1 Like

Ideal e să căscați ochii la fine print-ul ăstora fiindcă nu prea sunt lăudați pe forumurile de specialitate.

dupa crearea contului sa mergeti la “Cont - Abonamente” si debifati reinoire automata

1 Like

Poate ca am ramas un pic in urma, dar cum de mai exista piata pentru astfel de hostinguri?

  1. Daca ai nevoie de site static ai la dispozitie Netlify.
  2. Daca esti dev si lucrezi in domeniu nu poti da doua pachete de tigari pt. un hosting decent pe luna?
  3. Pentru cei care isi deschid blog nu a saturat deja piata Wordpress/Squarespace cu self hosted?

Deci unde mai intra baietii astia? Valabil si pentru reclama de pe forum.

1 Like

Nu cred că sunt acestea toate variantele.
Am clienți care au nevoie de o găzduire pentru un site basic de prezentare sau pentru un magazin online cu câteva produse și trafic nu foarte mare. Și atunci o soluție de genul hostico e numai bună.
Iar cei care-și deschid blog, mulți nu vor să fie constrânși de o platformă asupra căreia nu au control absolut sau dacă pot avea control mai mare trebuie să scoată mai mulți bani decât ar dori. Spre exemplu, la wordpress.com dacă vrei să adaugi propria temă sau pluginuri custom, tre să iei un abonament de 25$/lună.

am avut un cont la ei acum vreo 10 ani. aveam prea des probleme cu încărcarea și am renunțat. dar panoul acela de administrare era oarecum intuitiv (odată ce te obișnuiai cu el :slight_smile: ).

seo?
siteurile de suport au si ele nevoie de hosting si lumea le prefera imprastiate in cat mai diverse locuri (din motive de seo, nu dezvolt aici).
respectivele siteuri nu vizeaza traficul si nici nu primesc actualizari frecvente, deci un host cat mai simplu / ieftin e ce trebuie.

Am gasit cateva review-uri cel putin interesante
https://www.consumeraffairs.com/internet/1and1.html

un alt aspect diferit de clasicul cpanel/plesk e ca pt cron-uri nu ai o interfata web ci pui fisierul de cron in root si-l manevrezi din denumire. ex: cron-5min.php, cron-daily.php etc