Optimizare viteza site de prezentare WordPress

Salut
Detin site ul de prezentare Viotur.ro creat pe platforma wordpress si foloseste tema Divi

As dori sa curat baza de date ca am inteles de la cineva ca este prea mare baza de date la mine ptr site ul de prezentare care il detin
Asta ma intereseaza pentru ca sa obtin o viteza mai rapida de incarcare pe MOBIL conform tool: pagespeed insights

Viorel Ratoi
Tel 0749990967
E-mail: [email protected]

Pe desktop se încarcă f repede, zic eu… Poate imaginile alea ar trebui să fie mai mici.

Posibil sa fie de la poze si alte chestii de js, css , poate trebuie curățata baza de date daca este prea mare etc nu ma pricep
Concurentii mei zgr.ro si waltrans.ro au atins o viteza de 70-80 pe mobile si stiu ca ai tot site pe WordPress

Nu stiu ce sa zic din ce cauza
Ar fi ok daca as putea atinge o viteza de 70-80 conform pagespeed insights sau web.dev

Concurentii mei au atins viteza de 70-80 pe mobile :

Waltrans.ro

Trimis de pe iPhone‑ul meu

O prima optiune ar fi sa instalati un plugin pentru caching + concatenarea fisierelor css & js. Recomand: WP Fastest Cache – Modul WordPress | WordPress.org În Română

In felul acesta site-ul dvs. nu mai face request catre DB la fiecare vizita + aveti mai putine ‘render-blocking resources’.

1 Like

Wp fasetest cache il am instalat
Mai departe nu ma pricep ce ar trebuie sa mai fac sa comprimis js sau css etc

De ceva timp speedtest-ul google pune mai mult accent pe interacțiunea dintre utilizator și site (adică pe cod).

În fine, problemele pot fi rezolvate în felul următor:

  1. Setează modul în care trebuie să functioneze cache pentru imagini și alte fișiere care pot fi cache-uite.
  2. Pune codul css minifiat într-un singur fișier css. Nu în 10.
  3. Pune codul JS minifiat într-un singur fișier.
  4. Preîncarcă fișierele mari (fonturi de exemplu): Preloading content with rel="preload" - HTML: HyperText Markup Language | MDN
  5. Folosește maxim 1-2 fonturi externe (care nu-s din sistem).
  6. Optimizează imaginile și nu afișa o imagine de 1000 de px lungime pe un ecran de 300 de px lungime.
  7. Folosește foarte puțin cod javascript pentru a schimba modul în care site-ul este afișat. Folosește direct CSS pentru asta.

Astea sunt printre cele mai importante lucruri. Dar pe wordpress e cam greu. Iar un plugin nici nu poate să facă toată treaba pentru că sunt lucruri care țin mai mult de construcția temei.

1 Like

Salut, mi-ai scris si pe whatsapp dar iti raspund zici.

De la groaznic la ok-ish se ajunge usor, pui un plugin, mesteresti putin la niste imagini si cam asta e. E plin de asemenea oferte peste tot de la toti “baietii cu pluginuri”.

Recent am incheiat un proiect in care, ca sa obtin ceea ce vrei tu, a trebuit sa:

  • refac toata tema de la 0

  • subdomeniu separat pentru tot ce inseamna imagini, css, js, etc - cu setari de cache agresive

  • sfatul cu un singur fisier CSS si JS este in general bun, dar asta fac si pluginurile. Va trebui insa sa ajungi la vreo 2 fisiere CSS. Primul va trebui sa contina stilurile absolut necesare ca sa ai un CLS mic. Restul de CSS poate fi in footer ca sa eviti blocking-ul.

  • personal am implementat lazy loading pentru toate imaginile cu load on scroll, in felul asta incarc o singura imagine featured pentru toate articolele si se vor incarca pe masura ce va fi nevoie

  • evita sa folosesti pluginuri pentru ceva ce se poate face din 3 linii de cod in functions.php. Orice plugin aduce cu sine o intarziere la rularea wordpress.

  • keep it simple - nu e concurs de design, oamenii vor sa gaseasca informatie si sa nu astepte 10 secunde sa se incarce site-ul. Am vazut site-uri unde era de 3-4 ori mai mult css si js doar ca sa ai animatii dragute.

Cred ca mai sunt dar momentan astea mi-au venit repede in cap. Va urma un material despre proiectul asta pe blog.

4 Likes

Se poate sa te uiti te rog prin tema sa vezi cum este facuta , sa te uiti la fisierele js, css
La poze nu stiu cum sa le fac doar am un program se numeste optizila care le mai redimensioneaza dar am inteles ca trebuie pozele cumva din Photoshop reduse

Poti sa imi spui si un pret ?

ai zis Divi, mi-e de ajuns. M-am uitat acum, poza de 600k+, animatii, etc. Cine ti-a facut site-ul? Vorbeste intai cu acea persoana si vezi ce zice. Costurile sunt mari pentru un proiect cum ti-am zis mai sus.

Eu l am personalizat dar de facut la facut cineva dar nu mai tin legatura cu el

Imi poti spune te rog cum pot sa optimizez o imagine ( eu am bagat o intr un instrument pe optizila sau image compresor dar nu stiu daca este suficient doar atat)

De curiozitate am incercat blog-ul meu si zice 91 pentru mobile, 98 pentru desktop, asta fara sa ma fi chinuit cu optimizarile foarte mult (e cu WordPress).

Paginile cu cod si video, etc, se incarca mai prost pe mobile (dar tot au pe la 95 pentru desktop). Stiu de ce dar nu prea am de gand sa fac nimic. Oricum nu e cazul tau.
Chiar si comparate cu alea, eu obtin ceva in genul 48, la tine mi-a aratat 40…

Sa nu mai spun ca am un server de toata jena, procesorul e vechi si are un TDP de 35W.

Cineva s-a straduit tare ca sa-ti faca site-ul atat de lent :slight_smile:

Pai nu stiu cel care l a facut nu a putut poate mai mult
Am mai adaugat eu uneke poze si animatie pa doua pagini din meniu Anglia si Germania ( aceste doua pagini fiind cele care ma intereseaza cel mai mult )

Se poate face sa obtinem un scor de 70-80 pe mobil ?

Exporta site-ul ca static si pune-l in cloud. Formularele tinute separat, resursele pe alt subdomeniu (CDN).

1 Like

Salut
Dar nu stiu cum sa fac ca nu ma pricep, nu sunt tehnic
Eu stiu doar sa adaug text, poze , sectiuni noi prin site atat

Poti sa imi explici mai in detaliu cum se face acest proces si un cost ?

Puteti sa puneti si acatiste la Biserica, atat timp cat folositi teme gen Divi nu o sa reusiti vreodata sa aveti un scor mare in teste. Temele de genul sunt facute pentru clientii non-tehnici, unde e mai la indemana sa folosesti Elementor sau ceva page-builder similar. Nu se pune prea mult accent pe performanta paginii.

Dvs. va incarca in footer cel putin 7 fisiere JS.

Un alt aspect, la fel cum au spus si cei de mai sus, este dimensiunea imaginilor incarcate. Daca dvs. incarcati imagini in format PNG (fara sa fie nevoie de PNG) de 1MB, nu va puneti prea mari sperante in plugin-urile pe care le gasiti in WordPress. Trebuie sa invatati ca pe viitor sa faceti minify la poze inainte sa le incarcati.

Trecand peste toate aceste aspecte, v-am oferit cateva informatii in privat iar dvs. nici multumesc nu ati spus :slight_smile:

3 Likes

Va multumesc si apreciez mult aceste informatii
Dar ar fi ok daca ar exista o alta solutie fara sa fac custom sa fie tot pe wordpress

Scuze ca nu am vazut in privat ce a ti scris

Acest subiect a fost închis automat după 30 de zile de la primul răspuns. Nu mai sunt permise răspunsuri noi.