Ora de programare (Hour of Code)

Între 4 și 10 decembrie se desfășoară evenimente Hour Of Code pentru a populariza programarea în rândul copiilor și în special a fetelor.

Mi se pare foarte tare inițiativa și implementarea e foarte bună. (Sunt o grămadă de tutoriale, chiar și cu minecraft în browser)

4 Likes

Ieri Google a avut un doodle care omagia limbajul Scratch !

https://www.google.ro/webhp?fpdoodle=1&source=doodle-ntp

1 Like

Asta este viitorul catre care ne indreptam, d-aia e atat de important ca programarea calculatoarelor sa fie introdusa inca din ciclul gimnazial… Mai mult ca sigur in alte tari acest lucru se intampla de ani de zile, insa la noi… traim si vedem ce se mai intampla.

2 Likes

Prin Europa de vest programarea este introdusa devreme in programa scolilor

1 Like

In teorie suna bine, in practica foarte putini o sa fie atrasi iar majoritatea ar putea sa o vada ca o frustrare daca nu le place. Am fost clasa de Mate Info deci … stiu ce zic.

@LevelCoding tu te-ai uitat la filmul publicat de @isti37

Ai fi surprins sa vezi cati copii de 7 ani sunt atrasi de programare

1 Like

Era o faza tare si cu Obama. La wh au venit copii in cadrul acelui eveniment si ii explicau presedintelui sua cum functioneaza ce au facut ei acolo

:wink:

wh - casa alba

Eu nu am intalnit si am fost prin 2 scoli diferite si un liceu, dar da initiativa e buna, eu spre exemplu am un frate mai mic si efectiv unora nu le place sa petreaca timp la calculator. Problema va fi atunci cand parintii isi vor forta copii… sa se faca asta pentru ca se cere, pentru is joburi , etc.

E foarte adevarat ca sunt foarte multe tutoriale comparatic cu acum 5 ani, ceea ce si pe mine m-ar incuraja sa ofer tot suportul pentru a initia pe cineva in lumea programarii,it-ului in general.

Insa mi se pare aberant in continuare cum sunt unii fortati sau se forteaza, spre exemplu adulti in toata firea dau 1000 euro pe cursuri care pot fi structurate in 2-3 carti care nu costa mai mult de 100 euro , poate chiar mai putin.

Chiar stiu un prieten care are 17 ani si programeaza de cativa ani buni si da chiar de genial, chiar ii place dar eu cred in continuare va vor fi foarte putini ca ei, dar nu exclud ca numarul lor va creste comparativ cu alti ani. Chiar cred ca am putea face gen un ghid “nu iti forta copilul sa invete doar pentru ca se cauta” sau “cum sa il faci sa ii placa fara sa urasca sau sa te urasca”.

Dude asta e filozofie complet gresita fac IT ca sa fac bani, trebuie sa faci ceea ce iti place, dar calculatoarele pot fi folosite in orice domeniu.

1 Like

Stai linistit nu e matematica, in scoli in pauze se vorbeste despre minecraft si povesti cu enderman in clasele 3-4.

E foarte usor sa le arati ceva fain si dupa fac si ei. Copiilor nu le pasa ca ceva e greu daca le place ceva, respectiv doar copiii care nu au voie mai mult de o ora la televizor o sa zica ca nu le plac calculatoarele (tableta, telefon, etc.)

In rest majoritatea abia asteapta sa puna mana pe un joc pe o tableta sau pe calculator, desigur fiecare are ceva nisa care ii place mai mult sau mai putin. Gen copiii de 10-16 ani ii prinzi usor cu programarea daca le arati de exemplu cum sa programeze GTAV sau cum sa isi faca roboti, s.a.m.d.

3 Likes

Exact complet de acord cu tine, doar ca ca si numar de copii vor fi “fortati” mai mult, mai tare. Gen din 10.000 nu cred ca vor fi 500 care le si placa, deci ca si masa va fi de rau.

Desi chiar cred ca unii parinti si-ar forta copii indiferent daca e vorba de it sau nu.

EU admir intiativa, o incurajez in orice moment doar ca vad mai mult rau decat bine.

Programarea e logica o subramura a matematici, dar sunt unii care vor si pot sa mearga mai departe

1 Like

@LevelCoding cred ca scopul acelor programe nu este sa te faca urmatorul Bill Gates. Acei copii au varste destul de fragede(4-10) ani.

In ziua de azi copii petrec mult timp la calculator aiurea in sensul ca nu stiu sa foloseasca Windows-ul nici la nivel elementar. Stau pe Facebook, Youtube si se joaca. Una este sa faci ceva util pe calculator, iar alta este sa te joci. In timpul liceului bagam sesiuni de gaming de vre 5-6 ore.

La acele cursuri se merge pe partea de web: html, css si javascript la nivel elementar. Este important ca, copii sa isi dezvolte gandirea de mici.

Cursurile de care zici tu sunt un punct de plecare. Peste asta adugi experienta, Nu te pune nimeni sa dai bani, sunt o gramada de cursuri gratis.

Te contrazici !

Programarea este doar o modalitate de a zice calculatorului ce sa faca. Stiinta calculatoarelor este o disciplina care se bazeaza pe matematica, logica si lingvistica(un limbaj de programare este echivalent cu o limba straina - limbaje formale si automate)

2 Likes

Atunci am avut eu o problema, dar parca facem ore de cum se foloseste un calculator dar prin clasa a 7 a , a 8 -a… Dar in principal era office ceea ce faceam si arhitectura unui pc.