Orange Pi Zero si Orange Pi PC2 64-bit

Chinezii de la Xunlong au lansat un mini calculator la pretul de 11$ (adica vreo 45 lei cu transport inclus) cu 256mb ram, un processor Allwinner H2+ la 1.2 ghz quad-core, WiFi si ethernet cu POE. (are si iesire pentru audio/mic si alte lucruri la pin-uri) Poate fi alimentat prin micro usb.

Nu are iesire HDMI, doar CVBS la un pin, deci e mai mult pentru IoT si embedded.

Unt alt mini calculator lansat cu Orange Pi Zero este Orange Pi PC2 la pretul de 23$ (in jur de 100 lei) cu tot cu transport care are un procesor pe 64 de biti AllWinner H5, 1 Gb DDR3 si ethernet la 1 Gbps. Nu are WiFI deci cel mai probabil ar fi util pentru un router/NAS/Firewall sau mini server.

1 Like

Încă o discutie despre orange e și aici:

Nu se compara cu un raspberry. Am pus mana pe o placa orange: nu se conecta la net, nu functiona unul din porturile usb iar procesorul ala se incinge imediat. Nici nu m.am deranjat sa ii dau ceva sa lucreze, desi as fi curios sa vad cum iese fum din ea

1 Like

Orange Pi necesita ceva cunostinte linux si un mic cooler pe procesor dar in rest a facut orice l-am pus sa faca pe android si armbian.

Ma rog fata de raspberry pi e diferenta foarte mare la soft dar cu putina cautare pe google se poate rezolva orice problema.