ORMs and the likes - the good, the bad, the ugly

Daca sunteti amabili (ca draguti sunteti), as avea rugamintea sa nu mai folositi expresii de genul:

• “devine cu adevarat util doar”
  • “este infinit mai util să folosești”

Cand m-am apucat de programare, neavand cunostinte sau studii similare, am inceput sa caut pe net. Am dat de un forum de php romanesc si am inceput sa citesc pe acolo. Si o persoana cu talent didactic si literar scriseze in cateva posturi despre importanta folosirii UML in programare.

Am zis “fratiwere pirateaza o carte cu UML si invata abstractizari”, daca asta recomanda omu pt. incepatori, am citit vreo 300 de pagini despre diagrame si liniute (mi s-a parut interesant sa fiu sincer).

Imi aduc aminte ca m-am inscris la un webinar despre Zend Framework si am postat in chat ca intrebare “how do you describe the flow of a website in UML?”. Intrebarea a fost ignorata, si am zis, ba ce noob sunt, toti stiu asta, deasta nu se raspunde.

In final m-a lamurit un tip pe softpedia si mi-a recomandat PHP Power Programming.

http://devforum.ro/t/un-must-watch-despre-software-development-foarte-interesant/595

3 Likes