Package NodeJS: Find content and move on selected destination

Salutare ! Nu stiu daca titlul pe care l-am ales este foarte descriptiv. Am nevoie de putin ajutor din partea voastra :slight_smile:

Pe scurt: am un proiect mai stufos (HTML simplu), in care am mult JS inline. Am nevoie de un package care sa poata extrage toate acele linii de JS si sa le mute in footer, deasupra tag-ului </body>.

Aveti ceva cunostinte despre un astfel de package?

Multumesc :slight_smile:

Pune un exemplu sa-mi dau seama cum e si cum vrei sa ajunga, o solutie ar fi sa faci un script folosind parse5.

Cred ca o solutie OK ar fi sa “imbrac” codul intr-un comment HTML, ceva de genul

<!--SOMETHING COMMENT-->
<script>
blablabla
</script>
<!--SOMETHING COMMENT-->

Dupa ce toate codurile sunt in comment-uri, acestea sa fie luate, combinate si mutate in footer.

Alta varianta nu-mi trece prin minte.

De ce ai face asta?

Poate nu inteleg eu ce vrei sa faci, dar document.querySelectorAll('script') iti selecteaza toate nodurile script. Ulterior poti itera si prelua fie innerHTML fie outerHTML, daca ai cu sursa sau cod. Ai acces si la toate atributele daca ai nevoie.

Ideea este ca acel HTML de care spun are mult JS inline, din cauza faptului ca a fost construit modular, ulterior combinat cu grunt. Acum sunt in situatia in care trebuie sa trag tot acel JS in partea de jos, ca sa nu mai fie atat de amestecat printre randuri. Problema nu este doar acum, ci pentru viitor (persoana care face implementare nu intelege ideea de a adauga tot JS-ul intr-un fisier, asa ca sunt nevoit sa remediez putin situatia).

Asa cum am specificat, in momentul de fata se foloseste grunt pentru combinarea fisierelor. Ar fi ideal ca package-ul de care am nevoie sa caute toate tag-urile <script> din HTML, sa le stearga si sa le mute in partea de jos.

Sper ca am reusit sa ma fac inteles :smiley: