Panglica Macbook

Salut!

Vreau sa cumpar un Mackbook ceva mai vechi, iar tipul cu care am discutat mi-a spus urmatoarea problema pe care o are:

“In momentul in care deschizi clapeta, dispare imaginea pentru cateva secunde, dar daca il misti putin se aseaza panglica aceea si isi revine”

Am deschis subiectul asta in ideea in care cineva cunoaste despre ce panglica este vorba (banuiesc ca este o problema des intalnita) si cat ar costa sa o schimb.

Este vorba despre un Macbook air 2012.

Multumesc !

Edit: spunea ceva despre panglica LVDS.

Cam vechi…

Stiu, dar il iau pentru mama, asa ca nu-i trebuie mai mult.

Păi ia ceva care merge…

Pai este functional, singura problema pe care o are este cea pe care am specificat-o mai sus. Plus ca se manifesta doar in momentul in care se ridica clapeta.

poate muri subit, si fiind vechi o sa fie imposibil sa il repari, sau sa il schimbi. acea problema pare serioasa.

2012 e prea vechi, arunci banii aiurea

Eu am un pro mid 2010 și încă își face treaba cu un editor mai light :))

Referitor la panglica, merita luat doar dacă e la un preț nesimțit de mic

1 Like

Mai bine iei un laptop nou pe care se poate pune Hackintosh. Macbook air-ul se va incalzi tare doar de la youtube.

Dacă ești sigur că e pangila de vină, se găsește de schimb, dar probabil reprezintă 20% din prețul laptopului :smiley:

La MBP-ul soției am luat cablul SATA de pe aliexpress; a costat vreo 5$. Vezi poate găsești și pe acolo.

Cert este că acel cablu se găsește, singura chestie este ca problema să fie de acolo și nu de la - de exemplu - vreo lipitură aiurea.

1 Like

Va multumesc pentru raspunsuri. Pana la urma am luat unul fara probleme :smiley: