Panica - Alternativa la JING

Astia de la Techsmith au hotarat ei sa scoata optiunea de FTP de la JING.
Prin urmare caut un inlocuitor. Voi ce folositi?

As vrea sa aiba hotkey, sa poata urca pe un ftp snapshotul, sa puna in clipboard linkul. Eventual si video.

Eu mi-am facut asta tocmai ca sa pot urca pe ftp (si nu numai) niste screenshots. Windows only. Nu stiu daca iti place dar poti arunca o privire :smile:

Edit: am uitat sa spun, folosesc google analytics in el pentru statistici. In caz ca te deranjeaza.

adica trimte la Google linkurile la fisiere? nu prea inteleg cum functioneaza GA intr-un soft desktop.

update: l-am instalat si dezinstalat. nu e tocmai ce caut.

Nu, am setat screens, cam cum ar fi paginile pe web. Un screen e la startup, unul cand folosesti ftp, unul cand folosesti dropbox etc.

Uite ca idee http://fally.ro/screenshots/screenshot-1443004933.jpg

Eu am renunțat la Jing când am trecut pe Win 8 (sau 8.1) din motive de NASA & rocket science: Jing nu știa să facă o captură dacă aveam două monitoare…

Am început să folosesc Screenpresso. Mi se pare peste Jing cam din toate punctele de vedere:

  • ai tot felul de unelte pentru desenat, zoom, blur, săgeți, highlight etc;
  • poți face upload pe o mulțime de servicii;
  • poți înregistra filme (varianta free are o limită de câteva minute; varianta pro nu are limită);
  • din filmele înregistrate poți face GIF-uri;
  • poți rula script-uri custom (setat clipboard să conțină X sau Y, urcat în altă parte decât serviciile suportate);
  • dacă ai vreo problemă support-ul răspunde și rezolvă foarte rapid (acum câteva săptămâni au bușit ceva la un update; trimis mail, publicat fix în vreo zece minute).

etc.

Până acum nu am avut probleme :smile:

Dupa ce faci screenshotul, tre sa umbli prin el sa-l trimiti pe FTP si sa pui linkul in clipboard?

Nu. Poți seta să ruleze automat și să se țină în clipboard orice.

Am uitat: poți specifica patterns diferite pentru nume și pentru video și pentru poze și, spre deosebire de jing, ăsta știe să facă jpg, png, gif, tif și bmp.

eu folosesc lightshot. e cat de light posibil.
face upload undeva la ei si primesti link sau faci save pe local

mda, nu bun, vreau sa tin prostiile pe server la mine.

deocamdata am pus o versiune mai veche, care ma mai tine 2 saptamani, cred.

eu pe mac defilez cu skitch: https://evernote.com/skitch/ si le urca la evernote pe site, repede si reliable; cred ca era si versiune de win

cmd+e si il exporti cum vrei

mai am un soft, dar nu e free, cu el fac tutoriale direct pdf; caut si notez cand nu-s pe telefon

l.e.: de http://www.clarify-it.com ziceam, e si pr win, l-am cumparat ca parte dintr-un bundle si il folosesc aproape zilnic

Eu am renunțat de ceva timp la Jing și folosesc Monosnap. Știe cam ce știa și Jing, plus ceva chestii în plus.
La opțiuni de upload (în meniul “Account”) ai Monosnap (ceva al lor, gen Screencast.com, dar cu spațiu infinit), FTP, SFTP, WebDAV și Amazon S3.

2 Likes

@neamtua, Avast are ceva cu link-ul tău de download: http://take.ms/GFC89

@IonutBotizan Multumesc dar sunt prostii de la ei.

Hi,
DomainRep is a new feature of Avast, so let me explain a bit. It blocks EXE files downloads if these conditions are all met:

  1. The file is not prevalent enough, ie. not enough Avast users launched the file yet,
  2. The domain is not prevalent enough, ie. not enough Avast users downloaded (any) EXE files from the domain yet,
  3. The file is not signed or Avast does not trust the signature.
1 Like

Noi stocam printscreens dupa picare JING in google drive.

Am folosit jing destul de mult si chiar imi placea, dar cand am trecut pe OSX am ramas socat de cat de prost poate merge. De aproximativ 2 luni folosesc droplr si pentru ce fac eu varianta free este mai mult decat suficienta.

Marele dezavantaj este ca pe jing ma obisnuisem sa “masor” anumite distante de pe desktop, putand ca dupa sa fac cancel la imagine. Pe droplr cum ai ridicat butonul mouseului cum se face screenul :smiley: