Părere VPS Nodeteria

Am găsit acum câteva zile o reclamă pe Facebook la Nodeteria. Mi se pare niște prețuri foarte OK la VPS-uri.

A lucrat cineva cu ei în ultima perioadă? Am văzut, aici, pe forum, o părere de acum vreun an referitoare la viteza mică de download de pe serverele lor, dar, totuși, într-un an se pot schimba multe.

Știu că AWS sau DO ar fi de preferat, dar cu ce alți furnizori de VPS cu prețuri bune ați lucrat?

1 Like

Eu lucrez cu OVH si sunt multumit. (chiar daca au fost ceva probleme anul asta cu datacenterul https://news.ycombinator.com/item?id=15660776)

Recomand: OVH, AWS, DO

2 Likes

Mersi. Poate apar și păreri ale celor care au lucrat cu Nodeteria.

Edit: am mai văzut prețuri bune și la hetzner.com. Știți ceva de ăstia?
La OVh ai posibilitatea să-ți adaugi resurse din Control Panel? Adică, dacă iau un VPS cu 1 core și 4 GB, pot mări ulterior dintr-un singur click la 2 core-uri - bineînțeles, cu plata aferentă?

AWS și DO, chiar dacă sunt cele mai bune, fac parte dintr-o altă categorie de prețuri. De exemplu, o instanță t2.medium în IE, la 0,05$/oră, înseamnă 37.2$/lună. Iar DO nu e foarte departe de AWS.

Eu am cont la AWS

Contul este pe planul free trial, pe perioada de un an. Folosesc EC2 pt vps, rds si s3

Am doua vps-uri. Unul cu Windows si unul cu Linux AMI(CentOS). Pe serverul cu Linux am blogul meu. Instanta este t2.micro. Pt ce am au nevoie este ok

Hetzner e foarte bun. Eu tin la ei 2 VPS-uri, de vreo 2 ani de zile, fara nicio problema. De asemenea, stiu din surse sigure ca si dedicatele sunt f bune, de la masinile de pe auction, pana la mastodontii cu 24 de core-uri si 512 GB RAM. Ca persoana fizica platitoare de ~20 eur pe luna, am avut timp de raspuns la support sub o ora. Imi inchipui ca pt enterprise, merge mai repede.

2 Likes

@Cosmin_Popescu, la AWS mi se termină și mie, peste 2 luni, al doilea cont trial. :slight_smile: Chestia e că instanța gratuită inculsă în contul ăsta e doar t2.micro, ceea ce este insuficient pentru niște nevoi normale. Trialul e bun pentru proiecte mici, dar și ca să înveți să lucrezi cu platforma lor.

@MihaiStefan, îmi place și VPS-ul cu 2 core-uri, 2 GB RAM și 50 GB SSD de la Hetzner, dar și VPS-ul la același preț de la OVH (cu 1 core, 4 GB RAM și 20 GB SSD). Stau în dubii, până mai primesc și alte recomandări.

1 Like

La ce te referi prin

Ca sa stiu la ce sa ma astept. :slight_smile:

Adică prefer să am peste 2 GB RAM, și (ideal) măcar 2 core-uri. :slight_smile:
Dacă pui 2-3 website-uri cu câteva mii de accesări zilnic (total), t2.micro nu face față.

@MihaiStefan, ai idee ce virtualizare folosesc cei de la Hetzner? La OVH e clar KVM, dar la Hetzner nu văd nicăieri.

1 Like

@Bobses de Vultr ai auzit ?

Mi se par destul de ok preturile. Cat sunt preturile la Nodeteria ?

Da, am auzit, dar nu mi se par foarte ok prețurile, în comparație cu OVH și Hetzner - acum oscilez între astea 2. :slight_smile:

Am eu 2 servere inchiriate barebone pe care le impart in masini virtuale dupa plac, plus oareșce IPuri.
Vreo 75 Eur pe luna daca nu ma insel e toata distractia.

Pentru mine e f ok, nu a picat in 5 ani niciodata.

Până la urmă am luat azi un VPS CX20 de la Hetzner. Cred că am să încep configurarea lui abia după Anul Nou.
Până atunci, am făcut un test cu speedtest-cli pe serverul RDS din Iași:

# ./speedtest.py --server 851
Retrieving speedtest.net configuration...
Testing from Hetzner Online GmbH (94.xxx.xxx.xxx)...
Retrieving speedtest.net server list...
Selecting best server based on ping...
Hosted by RCS&RDS (Iasi) [1388.34 km]: 44.396 ms
Testing download speed................................................................................
Download: 441.47 Mbit/s
Testing upload speed................................................................................................
Upload: 323.82 Mbit/s

http://www.speedtest.net/result/6920726947.png

Cred că-i mai mult decât bine, având în vedere distanța față de RO.

De acasă, cu FL500, pe același server RDS:
http://www.speedtest.net/my-result/6920735642

1 Like

Este chiar mai mult decat bine !

Azi mi-am mutat o instanta EC2 si o baza de date in datacenter-ul Amazon din Frankfurt si se simte diferenta
:smiley:

Ai încercat Irlanda sau Londra? S-ar putea să-ți meargă mai bine decât din Frankfurt.

Ah, vezi că de vreo 10 zile au băgat și Regiunea Paris - poți încerca și de aici. Verifică-le pe toate din EU, apoi stabilește-te la regiunea care-ți merge mai bine.

2 Likes

Saluatre!

Pentru dev si testing sunt ok si cei de la

Sunt de mult pe piata si au servicii foarte bune, un panel simplist.

Spor.
ps: astept sa ne zici cu ce l-ai configurat daca ai mers pe apache sau nginx sau lighttpd?
ps: cred ca mult mai relevant ar fi un test i/o asa poti vedea daca e pe ssd ori ba… :wink:

@Opencart_Romania

PS1: am mers pe apache. M-am obișnuit de prea mult timp cu el…
PS2: Eu zic că e bine, chiar foarte bine:

# dd if=/dev/zero of=test bs=64k count=16k conv=fdatasync; rm -f test
16384+0 records in
16384+0 records out
1073741824 bytes (1.1 GB) copied, 2.53948 s, 423 MB/s

Saluty!

Da este foarte bine, legat de i/o speed, insa pe 2 GB RAM cat ai, apache-ul o sa iti ‘sufoce’ systemul, solutia ok, ar fi fost nginx cu php-fpm.
Spor!