Pareri Dart - Flutter

Salut :smiley:
Fac un curs de Flutter pe Udemy si pana acum pare destul de interesanta abordarea celor de la Google. M a atras foarte mult faptul ca poti scrie aceeasi aplicatie pentru iOS si Android in acelasi limbaj si mai sunt si native.
Ce parere aveti de Flutter? Exista cerinta pentru el pe piata in momentul asta?

5 Likes

E dragut ce-au facut Google, insa e cam devreme sa vorbim despre cerere - un limbaj nou, un framework nou, practic pariezi pe Google.

Practic vorbind, n-am cunoscut inca un dezvoltator care sa intretina cu succes o aplicatie mobila scrisa o data, livrata pe doua platorme. Mai des am intalnit unul care sa faca si iOS si Android.

Daca intram in detalii gen arhitectura … deja vad ca nu si-a pus nimeni problema asta.

1 Like

Am urmărit o prezentare, pare promițător dar sper să nu fie promisiuni de tipul celor din campaniile electorale.

Eu unul mă gândesc serios să încerc React Native. Am urmărit o prezentare a celor de la Wix unde spuneau ei că deși au combinat echipele de iOS și Android într-una sigură au păstrat 10% din membrii programatori nativi pe aceste sisteme de operare. Multe din taskuri se pot realiza prin framework dar pentru acele detalii finale (o animație a unei imagini la 60fps) care fac toată diferența dintre o aplicație “ok” și una “WAW” este nevoie de multe ori de cod nativ pentru boost-ul de perfomanță.

4 Likes

M-am uitat in dimineata asta pe Flutter si Dart. Limbajul este destul de usor de invata. sa nu mai zic ca nu am vazut xml, draci pt a crea interfata. Este destul de usor sa il inveti.
60 fps suna bine plus material design

1 Like

Din ce am vazut, spre deosebire de React Native si Xamarin, Flutter nu foloseste componentele native de UI ci le deseneaza de la 0 folosind Skia.

Ramane de vazut cum va tine pasul Google cu noile lansari de iOS si Android - daca trebuie asteptat 1-2 luni sa suporte noul look & feel al OS-ului nu e foarte OK.

3 Likes

O chestie mai tehnica :smiley:

Schimbările majore de UI sunt rare. Cred că s-a întâmplat o dată la fiecare OS. În plus, OS-urile oricum stau în beta 1-2 luni, deci dacă s-ar vrea, s-ar putea ține pasul.

1 Like

Pe partea de Android ar trebui sa fie up to date oricum, că tot de la ei vine. Și să știe de planuri in avans. OTOH, având în vedere problemele Google cu Oracle, au să pună mai mare accent pe Flutter pe viitor.

@horia141 Crezi ca Android va renunta la java ?

1 Like

Deja s-a renunțat…

https://developer.android.com/kotlin/

2 Likes

Au mai introdus un limbaj, nu au renuntat :slight_smile:

Tot API-ul care interactioneaza cu partea mai low level este in Java. In plus Kotlin si Java sunt interoperabile cica 100%

3 Likes

Am incercat si eu sa rulez flutter, dart cu Visual Studio Code, instalezi extensia dart pentru Visual Studio Code, inca e nevoie sa instalezi Android Studio care te ajuta sa instalezi Android SDK, am avut niste mici probleme cu versiune de Android SDK, Visual Studio Code incerca sa instaleze alta versiune de Android SDK la rulare proiect si dadea eroare fiindca nu imi dadea nici o optiune de acceptare licenta pana la urma am folosit Android Studio sa instalez versiunea respectiva de Android SDK si apoi am rulat fara probleme din Visual Studio Code, e mai rapid cu Visual Studio Code decat cu Android Studio dar totusi foarte slow comparativ cu rularea unei aplicatii web, partea asta de rulare pe emulator pare pentru Android 10 years challenge.

1 Like

Si eu tot VS Code folosesc, e mult mai bine daca ai un device pe care sa rulezi si e destul de rapid cu optiunile de hot reload si hot restart.

1 Like

Da am device pe care sa rulez dar eram curios si de emulator, am citit ceva de hot reload si hot restart in documentatie si pare pretty awesome, nu e chiar tipul de aplicatii la care am lucrat pana acuma, mobile application development, asa ca nu pot spune ca am experienta dar e un domeniu de interes si mai arunc cate un ochi din cand in cand, poate lucrurile vor evolua bine in viitor si pe partea asta ca si tool-uri de dezvoltare si va fi cerere mare de astfel de aplicatii, oricum piata de devices mobile este in crestere.

2 Likes

Eu am lucrat la destule aplicatii dezvoltate cu Xamarin cross platform.
View-models, models, business logic, data access, validation, etc cross-platform.
Si cu Xamarin.Forms chiar si UI -ul e cross-platform.

1 Like

Daca nu era clar deja, prin cross-platform ma refer ca exista un singur C# scris care ruleaza pe Android si iOS.

Legat de Flutter, subiectul acestui post: Cum s-a mai spus, controalele fiind desenate (cu Skia) , cei care au scris framework-ul au control total, pot face orice, si au multe functionalitati de animatii.
E o alta abordare, momentan eu nu sunt fan. In schimb, de ceva ani, sunt mare fan Xamarin.
In Xamarin exista suport si de Skia, deci poti face crazy things si acolo.

2 Likes

Se pare ca Flutter se va putea folosi pe viitor si pt dezvoltarea aplicatiilor desktop Windows, macOS si Linux

5 Likes

Buna, din cate am înțeles aplicația Alibaba este făcută prin limbajul de programare dart.

Nu doar Dart, sunt mai multe limbaje acolo, partea de front-end e aplicat mai mult. De exemplu am inteles si Instagram e la fel utilizat