Păreri despre proiectul meu ROBOCONT

Indeed cel mai mult de munca era introducerea datelor, cred ca 95%, din munca, si din cauza asta era un job naspa, de fapt toti contabilii lucrau asa, data entry bots, asa de curiozitate cam cate linii de cod ai pt backend si table in baza de date?

Păi vezi, de asta am scris pe site că programul reduce 90% din munca unui contabil datorită automatizării. Și să știi că nu e chiar “data entry”, adică trebuie să evaluezi informațiile din documente și să știi ce să adaugi în programul de contabilitate, că altfel să folosea OCR și gata. Chiar dacă majoritatea datelor introduse sunt repetitive, edge-case-urile te omoară și te scot din flow.

Nu cred că numărul liniilor de cod este o măsură prea bună, dar na:
Backendul în GO pentru aplicația de contabilitate are aprox. 76.000 linii de cod, din care 65.000 app și încă 11.000 frameworkul. In PostgreSQL sunt 112 tabele.
Frontend am așa:

-------------------------------------------------------------------------------
Language                     files          blank        comment           code
Svelte                         136           1244            244          11586
TypeScript                     116            563             72           3739
Sass                            14            123             52            644
TOTAL                          266           1930            368          15969

Și pe lângă astea mai sunt diverse servicii în GO pentru admin, sincronizare cu ANAF, deployment pipeline, testing, administrare cluster, issues management, etc. care ar mai fii câteva mii de linii. Toate sunt scrise de mine, nu folosesc servicii externe (3rd party) decât Amazon SES.

6 Likes

Eu speram sa fie vorba de un program care poate sa simplifice si sa tina contabilitatea automat pt o firma mica, astfel majoritatea antreprenorilor sa nu aiba nevoie de un contabil daca tot ce fac este sa aiba un nr mic de facturi/luna.
Si, pentru a verifica bilanturile, ca sa poata fi depuse la ANAF, sa platesti o taxa fixa la un expert contabil.

1 Like

Ei bine, ce ai descris tu aici este exact concluzia la care am ajuns și eu în urma cu 2 săptămâni, după ce am citit și analizat comentariile de aici și din celelalte locuri unde am scris despre aplicație.

Așa că am “pivotat” de la “aplicație de contabilitate automatizată” către “serviciu de contabilitate robotizată”. Așadar în momentul ăsta targetul serviciului sunt antreprenorii cu IMM-uri, am schimbat și prezentarea serviciului pe site-ul.
Misiunea serviciul este cum ai descris-o și tu, adică utilizatorii din cadrul unei firme introduc documentele și operațiile din firma iar programul face automat contabilitatea. Ulterior un expert contabil verifică și certifică înregistrările contabile create de aplicație, deci ai garanția că totul este ok.

Am început să lucrez la gruparea modulelor în mai multe extensii, astfel că începi cu o aplicație foarte simplă cu care poți face doar facturi. După instalare poți să activezi extensiile de care ai nevoie, în funcție de nevoi și de activitățile desfășurate: stocuri, încasări și plăți, bonuri fiscale, contabilitate, etc. Ar trebui să termin într-o săptămână, maxim două, o să revin cu un update.

Între timp am dat peste keez.ro
Te-ai uitat la ei puțin? Eu cred că îți vor fi competitori.

Cunosc. Ei sunt deja departe, sunt pe piață de câțiva ani, o ceva clienți și tocmai i-au cumpărat niște norvegieni care au cumpărat și Smartbill: Firmă românească de contabilitate online, preluată de compania norvegiana Visma, care a investit și în SmartBill
Dpdv al aplicației, cred ca mai au de lucrat: https://app.keez.ro/ vezi că e un buton demo, compară demo-ul lor cu demo-ul meu ROBOCONT - Testați aplicația (demo)
Frontendul lor e în Angular și backendul ceva gen C# sau Java parcă, chestii ce fac progresul “agil” cam dificil.

Oricum, există loc destul pe piață și tendința este de digitalizare, deci numărul de utilizatori pentru acest tip de aplicații este în creștere.

În legătura cu aplicația mea ROBOCONT, am separat câteva module din pachetul “de bază” și le-am grupat în extensii activabile în funcție de nevoi. Încă mă mai gândesc dacă să separ și partea de contabilitate, gestiune stocuri și urmărire încasări și plăți.

Mă gândisem să fac aplicația ca la început să fie destul de simplă, să poți face doar facturi și atât, iar restul funcționalităților să fie activabile folosind extensiile. Acum nu știu dacă e așa de bine, pentru că misiunea serviciului, până la urmă, este să înlocuiască contabilul și să facă contabilitatea firmei. Dacă nu sunt introduse toate documentele și operațiile atunci aplicația nu poate genera documentele contabile corect și complet.

Pe de altă parte, există utilizatori care vor doar să emită niște facturi și eventual să urmărească încasarea lor, nu au treabă cu stocurile sau contabilitatea sau alte chestii, pentru că au un contabil care se ocupă mai departe. Prezența unor module care nu sunt folosite mai mult încurcă acești utilizatori și creează cognitive load inutil, cum a scris un utilizator mai înainte. Însă dacă aceste module sunt prezente în permanență atunci poate utilizatorii vor începe să le folosească?

Cam asta este dilema la momentul actual.
În rest, mă gândesc dacă să mă apuc să caut investitori, mi se pare că e un moment destul de bun pentru startup-uri. Chestia e că aș avea nevoie mai puțin de bani și mai mult de un cofounder (CEO) care să se ocupe de partea de business / sales / marketing. Dacă aș găsi pe cineva care să investească și să se și implice ar fi genial :hugs:

1 Like

Am lucrat zilele astea la un “pitch deck”, sau mai pe românește spus, o prezentare pentru investitori: https://assets.robocont.ro/pdf/ROBOCONT-pitch-deck.pdf

Dacă sunteți interesați sau cunoașteți persoane interesate sau dacă aveți sugestii de îmbunătățire, nu ezitați să-mi scrieți.

O să ma apuc să-l postez pe grupurile de antreprenori de pe facebook, dacă mai are cineva alte sugestii de locuri unde aș putea să-l public…

1 Like

Early game ventures a investit in aplicatia fostilor mei colegi de la munca. :slight_smile:

1 Like

Mersi, le-am trimis un email.

Cu drag!
Spor mai departe! :slight_smile:

Nu ma apuc de disecat designul de pe site, ca stiu ca momentan conteaza ce este sub capota in app si ca un design se pune repede, cand chiar e nevoie de el. Cred sincer ca e nevoie de un asemenea program, asa ca sper ca vei avea suficient feedback util de la utilizatorii tai incat sa creasca aplicatia asa cum merita.

Pentru idei de usability / design poti sa te uiti, in timp, la TurboTax, eu cu asta imi fac taxele aici.

FELICITARI pentru proiect si baga tare :wink:

1 Like

Păi și ce te oprește? :slight_smile:

1 Like