Pareri Dreamweaver

Ce parere aveti despre dreamweaver?Il folositi?Am inceput de cateva luni sa invat front-end si pot sa spun ca ma atrag limbajele de genul javascript,jquery(cu variabile,functii etc).In schimb designul,display-ul nu prea ma atrag(html si css).Nu prea imi plac chestiile de genul display,float iar la design nu prea sunt bun,prefer in schimb sa scriu cod,ex:m-am distrat cu jquery creand niste input-uri in care scriai niste valori(suma,dobanda si timp) si se genera un tabel cu dobanda compusa pe fiecare an(anul si suma),asta doar de distractie,stiu ca nu e ceva WOW.Merita sa folosesc Dreamweaver pentru partea de HTML si CSS(design,responsive).

Nu am mai folosit Dreamweaver din 2003 pe atunci apartinea de Macromedia inainte sa fie cumparat de Adobe, licenta e scumpa si nu cred ca se merita, oricum ideea de What You See Is What You Get pe care mergeau atuncea nu a prins pe web.

Recomand sa folosesti Atom, in general poate oferi cam tot ce ar avea un IDE in mod normal. E mai lent si faptul ca s-a lansat nu de mult sunt dezavantaje, dar cred ca ar fi alegerea cea mai buna.

Cum a zis si @adavidoaiei, Dreamweaver s-a cam dus ca popularitate/relevanta.

1 Like

Recomand sa folosesti: Visual Studio Code mult mai fiabil decat Atom, pe care l-am folosit vreo 2 ani. Acum 3 luni am trecut pe VS Code si este mult mai placuta experienta, in special partea de suggestions si completions, utila pt. incepatori.

7 Likes

Dreamweaver e decent pentru mocking, dar nu pentru făcut site-uri finale. (gen vrei să faci un design pe care după îl refaci cu react/vue/aurelia/marko sau în vreun template)

Ar mai merge și pentru site-uri de prezentare de o pagină, dar problema aici e că dacă ai 30 de minute, te uiți pe youtube cum să folosești corect Bootstrap/Foundation și după practic tot dreamweaver-ul devine inutil.
Dacă ar fi să justifici costul de achiziție/licența lunară nu se vede valoarea.

Mai bun totuși ca Dreamweaver e noul Adobe Experience Design. (pentru wireframe/mocking de aplicații/site-uri)

Nu ai cum să eviți html și css-ul, dar cu un framework gen bootstrap practic precizezi doar câte coloane să fie pe un rând și le umplii cu componente deja făcute după documentație. Dacă folosești webpack ai live reload cu orice editor.

1 Like

Pentru HTML/CSS/JS eu as recomanda Brackets (e cumparat de Adobe). Are niste functii utile cum ar fii color picker integrat, live preview (video demo), javascript debugger, ba chiar are si un tool misto care citeste pdf-uri si poti extrage informatii cum ar fii fontul folosit, marime, border, iti permite sa exporti imagini foarte usor (video demo).
Overall este un code editor interesant care merita incercat.

1 Like

Este simplu atunci: esti in domeniul gresit - ai putea incerca iOS development (XCode + Swift). Android sau orice altceva care nu se atinge de HTML/CSS.

sau: back-end only Node developer desi jQuery nu prea are sens acolo :slight_smile:

1 Like