Pareri ECDL - merita?

Sunt clasa a 11 -a si m-am gandit sa ma inscriu pentru ECDL.Merita sa obtin ceritficatul? (de asemenea scoala e acredita ca centru de testare)
Voi il aveti?
Ofera diverse avantaje,unele banale ex: nu mai dai competentele digitale la bac,unele mai valoaroase,ex: la facultatea de Informatica Oradea pentru admitere se foloseste ca metoda de departajare,poate si la alte facultati.
Pareri?Costa vreo 200 de lei inscrierea si 50 lei pentru fiecare modul(sunt 7 module).

Este complet inutil pentru cineva care lucrează în domeniu (să fim serioși, nu te poți numi IT-st dacă nu poți lua un examen gen ecdl), dar nici nu cred că va arunca cineva cu pietre în tine dacă-l dai. :slight_smile:

1 Like

Jesus. Ce-a ajuns sa faca diferenta.

8 Likes

Cum diploma de bac nu m-a ajutat, a trebuit să fac un curs rapid de programare când am înființat PFA în 2010, iar ECDL era printre puținele care erau acceptate pentru PFA.

Am dat doar examenul, iar întrebările erau o glumă. Dacă ai fi luat o carte de html din '97 și ai fi citit-o cu două zile înainte de examen ar fi fost mai mult decât suficient.

Dacă vrei să-l faci, nu te aștepta să pleci de acolo cu foarte multe chestii noi.

2 Likes

Cred ca te ajuta doar ca backup in caz ca iti dai seama ca facultatea e pierdere de timp.(Backup sa te angajezi pe pozitie de developer)
Ca alternativa ar fi proiectul de final al liceului.

ECDL nu merita, este o gluma proasta.
In schimb, iti recomand atestatul de final de liceu, ala este mult mai important si bine vazut.

Poți detalia? Eu am și ECDL-ul și atestatul și mi-au fost de ajutor doar că m-au scutit de proba de competențe digitale (sau cum se numea) de la BAC.

Ce anume vrei sa-ti detaliez ?

ECDL te-a scutit de proba de competente digitale. Nu mai bine dadeai proba de BAC si scuteai banii ? :rofl:
Cu ce te-a ajutat atat de mult ? Cu nimic, gasesti absolut tot ce ai nevoie despre suita Office pe internet, gratis.

Atestatul profesional de informatica este compus din 3 probe (Office, FoxPro, C++) + proiect cu documentatie. Pai ia gandeste-te cate cunostinte ai nevoie ca sa il promovezi cu nota mare.
La unele facultati iti echivaleaza examenul de admitere cu nota obtinuta la atestat.
Este vazut mai bine la CV decat ECDL-ul.

imi pare rau sa te dezamagesc, dar si atestatul din liceu e cam aceeasi mizerie ca si ECDL. le-am dat pe ambele si nu am folosit pe nici una. Atat de multa nevoie am avut de ambele si atat de relevante au fost incat diploma de ECDL am pierdut-o dupa 6 luni si atestatul cred ca nici nu l-am primit vreodata in original (doar ceva adeverinta).

E adevarat, eu nu am dat din Office, FoxPro sau C++ ci am avut un banal site cu HTML chior (la fel ca toata lumea, de altfel)

Inainte sa ma angajez (~7 ani) am tot fost la diferite cursuri de Java, MySQL, Linux, Web related, etc sa am ce pune in CV. Nu am invatat mare lucru din acele cursuri, dar mai toti angajatorii remarcau ca totusi am ceva in CV.

Daca iti permiti si ai timp, du-te la cat mai multe cursuri. O sa castigi putina experienta si cresc sansele sa iti gasesti un loc de munca cat mai bun.

Chiar daca nu inveti mare lucru, ele se adauga ca experienta si demonstrezi ca esti serios.

E util in cazul in care sa zicem ai la liceu un profesor care te pregateste practic.

Excel-ul are o gramada de functii ascunse care iti pot veni de ajutor la un proiect mai serios. Nu vei folosi tu excelul, dar majoritatea oamenilor (contabililor, managerilor si inginerilor in special) sunt foarte obisnuiti cu el.

E practic principalul mod de a introduce si modifica date intr-un sistem complex, poti sa faci cea mai frumoasa interfata, tot vor veni firme care vor cere sa ai fiecare camp configurabil din UI intr-un fisier excel de cateva sute de mb. Daca ai invatat pentru ECDL, mai mult ca sigur vei sti cum sa abordezi generarea si importarea unui fisier excel/csv, respectiv vei sti si de functiile mai avansate de programare din el.

La fel si cu Word, stai linistit ca majoritatea paginilor de stiri uriase au stirile scrise de jurnalisti in Word si importate dintr-un fisier .doc/.docx.

Desigur, in cazul meu am invatat totul despre excel si word la orele de TIC, puteam da ECDL-ul lejer doar din ce am invatat la liceu. Restul e o gluma.