Pașii necesari pentru a mă angaja ca programator Java

Salut,

Ce tehnologi ar trebui sa invat ca sa ma pot angaja ca Junior Java Developer ?

Mersi.

Daca esti in Bucuresti iti recomand cursurile celor de la Jademy. Stiu cateva persoane care au terminat cursul lor si s-au angajat pe post de Junior Java Developer.

Care îți e nivelul curent? Ajuta sa mai tăiem din răspuns la ce e strict util pentru tine.

E plin de joburi pe java, ar fi important să ai facultate dacă vrei ceva rapid în România.
Fără doar limba germană te mai salvează fără să dai de ăștia care îți fac interviu prin telefon la cum inversezi un arbore binar.

Urmareste si tu ofertele pe linkedin.com sau ejobs, bestjob… cred ca e mai important sa iti dezvolti gandirea decat sa inveti programare… in sine.

Sunt din Timisoara…_

Stiu chestii basic:

  • basic poo
  • basic Swing
  • cum ma conectez la o baza de date MySql

Am urmarit aceste oferte si sunt confuz:
Unii cer Angular.JS, Spring Boot, MySql, Maven si multe altele…
Cand vad aceste cerinte ma intreb oare cat ar trebui sa invat ca aceste companii sa ma angajeze pe un post de junior…

Sunt student in anul 2 la Info…

Ai practică în anul 2 dacă știu bine…

Experiența mea e că nimeni nu știe ce cere prin România. Iar cei care știu pur și simplu nu angajează sau în cel mai bun caz au vreun curs de 3-4 luni și un test din el înainte de angajare. Chiar și cu proiecte pe masă o să te întrebe dacă știi ceva ce e evident.

Fiindcă ești student ai internship obligatoriu și plătit destul de bine. Profită de el, partea nașpa e că o să angajeze vreo 2-3 oameni din 30.

2 Likes

Eu zic sa inveti baza, in cazul tau sa stii Java. E bine sa mai stii si ceva SQL. Acum daca te iei dupa angajatori nu poti sa ajungi programator junior decat daca stii cel putin tot ce s-a inventat in materie de programare :slight_smile: Important e sa te duci la interviuri. Lasa ce dau ei prin anunturi, sunt si angajatori care cauta studenti sa-i formeze.

2 Likes