Pattern de folosire a view-urile in Laravel 4.x

Intr-un poll recent de pe acest site am vazut ca sunt multi dezvoltatori in laravel. Pentru ca in ultima vreme a inceput sa imi placa cum arata am si eu o intrebare despre ce best practice exista in situatia de mai jos:

Se da un dashboard cu informatii din “bussiness object”-uri diferte (logici diferite, repository-uri diferite, etc).

Cum se procedeaza?
a) in metoda din controller se obtin toate informatiile necesare si se paseaza view-ului
b) in controller se specifica doar view-ul, si din view se trimit mai departe catre “subview-uri” (nu stiu sa existe) care isi iau informatiile din modelel lor
c) alt pattern/aborder

PS: In afara de termenul “Controller” care il foloseam ca termen specific laravelului, in rest sunt doar termeni generali , si nu ma refer la ceva din laravel.

In general eu pasez informatiile din controller spre view.
Evit sa fac operatii complexe pe date in controller. Daca am nevoie imi fac clase separate pentru fiecare logica in parte si le apelez din controller iar informatiile le pasez spre view.

De acord cu pregatirea datelor in clasr specifice. Apoi inteleg ca le trimiti spre view din controller.

Acum in view trebuie sa distribui datele pentru fiecare bucatica in parte.

Nu devine cam “grasut” viewul?

Depinde cum ti-l poti organiza.

Poti incarca mai multe views folosind “nest”.

Scroll un pic mai jos din sectiunea asta

Nu am intalnit pagini foarte mari care sa-mi supere view-urile(oricum 200 de linii de html nu ma deranjeaza, nu e logica de inteles acolo, poate sa fie si 2000).

@overwrite din blade face chiar si layout-urile complexe sa para o joaca.

Cum sa nu te intereseze 2000 linii de html? Si 200 intr-un singur fisier mi se par destul de multe. Cu cat le ai mai bine grupate si mai lizibile cu atat mai usor este sa modifici ulterior ceva.
Nu stii niciodata ce modificari pot sa apara si in general e bine sa fii ordonat in tot codul.

2 Likes
@include('sub-view')

o sa ai disponibile toate variabilele din view-ul “principal”

1 Like

Cand zic de “grasut” ma refer la ce face, SRP principle, si nu la numarul de linii.

Intr-adevar 2000 de linii m-ar face un pic nervos, caci nu imi plac fisierele cu mai mult de 200 de linii.

1 Like