Pe ce mai faceți voi backup?

Salut! De o vreme am decis să caut o soluție prin care să-mi fac o copie la fișierele importante/personale și nu știu ce să aleg. Aveți vreo aplicație care poate face asta? Ceva să fie mult ca și spațiu de stocare dar cât mai low cost. :laughing:

rsync.net cu borgbackup sau plain old rsync

Pe Backblaze ai două opțiuni:

  1. instalezi aplicația lor și se ocupă de tot ce înseamnă backup și versionare, pentru 7$/lună
  2. B2 (sau aws s3) și folosești ceva de genul rclone pentru a sincroniza. B2 costă $0.005/Gb, primii 10Gb sunt moca
2 Likes

sau Hetzner storage box https://www.hetzner.com/storage/storage-box

Eu sunt utilizator de Ubuntu si am un Raspberry Pi3 pe care salvez prin ssh cu tool-ul de backup integrat in sistem. E simplu, safe, ieftin si nu trebuie sa instalez nimic nici pe un sistem nici pe altul.
:slightly_smiling_face:

Pt backup ideal e 3-2-1: 3 copii, in 2 locatii diferite, 1 offsite.

Eu imi sincronizez totul pe NAS-ul de acasa prin Syncthing si de pe NAS fac backup pe un Raspberry Pi prin Borgbackup care sa afla la parintii mei acasa in alt oras.

3 Likes

Primul pas e sa te hotarasti unde vrei sa copiezi fisierele. Aplicatia o alegi ulterior.

1 Like

Am un HDD Extern de 1TB de la Western Digital pe care l-am ‘legat’ la router si am reusit sa fac un FTP. Acum… cum fac sa incarc fisierele automat de pe calculator direct in FTP, adica pe HDD-ul extern si asta sa fie automat?

1 Like

Nu e o idee bună să faci asta, hdd-ul legat la router nu se pune ca backup. Dacă e în alt oraș sau altă locație poate merită o șansă, eventual cu OpenWRT, nu cu ce îți da routerul prin ftp.

Poți să îți faci un media server, dar nu backup. Pentru un backup îți trebuie minim un NAS cu 2 hdd-uri și chiar și așa e riscant.

1 Like

It’s not a big deal, am doar cateva fisiere de salvat. Si asa statea hdd-ul degeaba prin casa. :slight_smile:

ai putea inlocui ftp cu sftp (presupunînd că ai ssh pe router) sau

rsync -e ssh user@router /sursa/ /mnt/backup/

plus un dry-run
:slight_smile:

1 Like

Tocmai ce am schimbat si eu pe backblaze b2. Folosesc cu duplicati (linux).
Se misca mai bine decat crashplan. Ma saturasem sa ma cacai cu crashplan-ul, clunky AF pe linux.
Pare si mai ieftin.

Sa copieze autoamt fisiere din calculator in FTP. Ce fisiere?

Sa le scrii direct pe FTP? Exista filesystem (fuse) peste FTP dar asa mai bine pui direct NFS sau Samba.

Orice e mai bun decat no backup. It’s a start.

1 Like