Pentru ce ati pleca in alta tara?

Sa presupunem prin absurd ca ati considera ca tara noastra a ajuns o cloaca in care va e scarba sa respirati si decideti ca vreti sa va mutati in alta tara.

Ce anume va influenta cel mai mult alegerea si care ar fi respectiva tara? Sa zicem ca financiar ar fi Ok in orice tara din UE.
Curatenia? Civilizatia? Scolile? Limba? Temperatura? etc

Eu pentru curatenia din Olanda m-as duce acolo.

1 Like

Raspund eu primul :slight_smile:

  1. Calitatea aerului. Locuiesc in Bucuresti de aproape 10 ani, de la an la an mi se pare ca aerul este mai greu de respirat. Poluare mare, foarte mult praf, speli masina, a doua zi e plina de praf. Praf si in casa cand aerisesti zilnic.

  2. Curatenie. Nu cred ca e nevoie sa detaliez.

  3. Infrastructura. Iarasi nu cred ca trebuie dezvoltat subiectul.

Eu aș merge pentru civilizație. Care oricum în ansamblul ei include și curățenia și școlile.

Spitale, scoli, asistenta sociala (am vrut dupa ce muncesc o viata sa am cu ce trai decent) si vremea. Desi multa lume ignora vremea sa stiti ca este foarte important. Cunosc multa lume persoane care nu au rezista in Anglia/Olanda din cauza vreimii mult prea ploioase. De asemenea ciclul zi/noapte intr-o zona destul de nordica paote fi o problema.

2 Likes

Nu prea inteleg intrebarea, ai enumerat deja cam tot ce poate… Sau vrei sa vezi exact ce vrea fiecare?

Ideea era sa vad pentru ce motiv s-ar muta intr-o tara oamenii. Cu siguranță ca pot fi si alte motive in afara celor enumerate de mine.

Intrebarea nu era de ce s-a saturat lumea de aici, ci ce i-ar face sa se aduce intr-o anumita tara si care ar fi aceea

Eu am revenit in Olanda din urmatoarele motive:

  • limba in administratie e engleza; vorbesti la ghiseu in engleza, semnezi chestii scrise in olandeza sau bilingv
  • al 13lea salariu sau prima de vacanta
  • discuti f direct cu olandezii, no need to beat around the bush; f important in software dev
  • Schiphol e travel hub, poti merge cam oriunde
  • e langa Germania

Nu iti vor placea:

  • nivelul de taxare (pui deoparte pe luna tot 1k eur, ca acasa)
  • mancarea (nu are gust, e scumpa)
  • ploaia
5 Likes

Poate părea pueril, dar motivul pentru care m-am mutat în Olanda a fost că pot folosi bicicleta pentru commute. Tot ce menționezi ca plusuri erau chestii despre care nu mă interesasem în mod activ, dar mă bucur de ele din fericire :slight_smile:

Nivelul de taxare mi se pare rezonabil și beneficiul de 30% ruling (dacă ai revenit în Olanda, probabil nu mai beneficiezi de el, din păcate) a ajutat cu șocul mutării în altă țară. Mâncarea olandeză e foarte foarte meh, dar eu și soția mâncăm mai mereu la asiatici și suntem cât de cât mulțumiți de opțiuni. Ce găsești la cantine la prânz în timpul săptămânii este crunt.

2 Likes

Ca să nu deschid un topic nou, aș vrea să spun cum aș putea avea în România ce se găsește din abundență în vestul Europei.

Locuiesc în București și trebuie să spun că orașul s-a degradat serios în ultimii 20 de ani.
Nu numai traficul și poluarea s-au adunat, dar viața în general a pierdut din calitate.

Nici măcar împrejurimile nu au supraviețuit. Lacurile au fost cumpărate de particulari și strandurile desființate - obișnuiam să merg la scăldat pe vremuri. Astăzi se poate decât la o distanță mare de casă.
Pădurile nu prea se mai pot vizită, din diverse motive.

Serviciile publice sunt praf. Nu recomand nimănui să meargă la spitalele de stat, decât dacă este singura opțiune.
Birocrația te îngroapă în hârtii și drumuri inutile.

Deci ce poți face ca să fie bine?
Am cumparat o căsuță la țară, la vreo 75 km de București, cu vreo 1600 mp de teren. Destul de ieftin. Sa ii spunem casă de vacanță. În același sat e scoasă la licitație o proprietate cu 2600 mp la preț de 6000 RON.
În curând încep agricultura organică acolo.
La țară oamenii au mai mult bun simț ca la oraș și sunt mai puțin stresați. Aerul este și el curat. Animalele sălbatice sunt frecvente (ulii, vulpi, berze, etc).

Învăț să cânt la pian (indirect, “fur” lecții).

Alerg zilnic, ca să mă mențin sănătos. Merg cu bicicleta de câte ori am posibilitatea.
Cam asta am găsit de făcut aici și să nu fie nevoie să plec.

O să-ți treacă imediat ce vei avea contact cu serviciile publice: medici, poliție, plimbatul foii de la un ghișeu la altul. :slight_smile:

Nu zic că toți sunt într-un anume fel, dar impresia generală știm cu toții care e…

1 Like

Soluția pentru birocrație în România e să te ferești de ea :slight_smile:

Numai că birocrația nu te iartă.

@George_Ilie, am un amic care si-a construit o casa la 30-40 de km de Bucuresti. Toate bune si frumoase pana cand la ceva timp a venit copilul si si-a dat seama ca petrece prea mult timp facand naveta si prea putin timp cu copilul. Apoi s-a gandit ca in cativa ani o sa fie nevoie de gradinita, scoala etc. Asa ca a revenit in oras. Din punctul meu de vedere casa in afara orasului nu e o solutie. Respir aer curat cand sunt acasa, dar cat timp petrec de fapt acasa?

@Cosmin, depinde de situația fiecăruia.
Pentru casă de vacanță e ok.
Locuiesc tot în București, dar unele weekenduri și vacanțele pot fi petrecute la țară.

Suna bine, in ce zona/localitate e?

Colceag, Prahova.
Dar cum am mai spus cuiva, s-ar putea să fie teren extravilan, ceea ce nu l-ar face prea interesant.
Însă sunt destule case batranesti, fără utilități, la prețuri foarte mici si care se pretează la casă de vacanță.

Tind să cred că n-ai înțeles subiectul topicului. În vacanță te duci… cât? Două săptămâni/an? O lună?

@Catalin_Banu nu a întrebat de ce ați pleca în vacanță în altă țară ci permanent.

Pentru mine este casă de vacanță.
Lucrez 100% remote și pot petrece până la 4 luni pe an la țară.
Cine își permite să investească poate fi permanent. Cine lucrează pe platforma Pipera poate ajunge acum din Ploiești la servici în 60-70 de minute.

@iamntz de ce trebuia să spui că sunt off-topic? Abia îmi spusese cineva același lucru pe un alt forum :slight_smile:
Cred că sunt obosit.
Totuși am spus că nu vreau sa deschid un topic separat despre cum poți trăi în România ca in vest.

Cred ca un prim aspect important de luat in calcul atunci cand faci aceasta schimbare este limba straina pe care o stapanesti cel mai bine. Acuma in IT, in general daca stii o boaba buna de engleza, n-ai treaba.
Dar tari precum Germania, Elvetia, Franta, tarile nordice, prefera sa le cunosti limba. Ajuta enorm la angajare. Tot pe considerentul ca in IT engleza e litera de lege, cred ca trendul actual e orientat inspre UK. Chiar si cu un Brexit care bate la usa.

2 Likes