Pentru cei care au sau care isi doresc sa cumpere SSD-uri Samsung 870 EVO

TLDR: Nu este eficient să faci back-up pe SSD.


În primul rând este diferența de preț. La HDD ăsta ai 150lei/TB, cel mai ieftin SSD te costă 350 lei/TB. Iar HDD-ul nici măcar nu e printre cele mai ieftine! (dar are avantajul că scade prețul pe GB odată cu creșterea capacității). La un HDD de 16 TB ai 100lei/TB.

Apoi este problema de spațiul fizic: găsești mai ușor o carcasă ce poate găzdui unul-două-trei HDD de 10-15TB decât una suficient de încăpătoare pentru a echivala în SSD-uri.

Și, în cele din urmă, e vorba și de hardware: plăcile de bază au rar peste 6 port-uri SATA. Pentru a pune mai multe ai nevoie de controller și sursă (sau multe split-uri).

Să pui SSD-uri într-un NAS, pe lângă dezavantajele de mai sus, te lovești și de … networking. Degeaba ai tu cel mai rapid SSD în NAS dacă ești în LAN :slight_smile:

1 Like

Daca ai o placa de retea de 10Gb/s nu mai e o problema asa mare.

Recuperarea datelor de pe un SSD e mult mai scumpa si posibil imposibila, deci nu stoca nimic critic pe ele.

Partea buna e ca nu sunt afectate de vibratii, unde sunt cutremure frecvente probabil merita SSD-urile. Chiar daca nu sunt cutremure frecvente conteaza si presiunea aerului, daca se schimba frecvent iarasi ai o problema. (daca te uiti atent la un HDD are o gaura mica langa care scrie DO NOT COVER)
Daca esti sus in munti, presiunea aerului s-ar putea sa fie prea mica si nu se mai ridica destul bratul.

https://www.dell.com/support/kbdoc/ro-ro/000146135/hard-drive-failures-caused-by-high-altitudes

Ai idee cand vor incepe sa se ieftineasca, pentru ca azi ma gandeam sa iau unul?

Ma gandeam la acesta, incat n-am gasit recenzii negative pe net.

Am rezolvat cu SSD-ul pana la urma urmei. Cei de le PC Garage mi l-au inlocuit cu un altul (produs in iulie 2022), in mai putin de 2 saptamani, chiar daca conectorul a fost rupt.

Spre deosebire de Hanaro, unde am blufat, aici doar am detaliat care a fost problema, dupa care am atasat link-ul de mai sus, din prima postare.

La momentul in care au primit SSD-ul mi-au spus urmatoarele:

Produsul SSD Samsung 870 EVO 500GB SATA-III 2.5 inch a fost receptionat si s-a constatat ca prezinta conector SATA alimentare - deteriorat/avariat.
In situatia actuala, produsul nu mai indeplineste termenii si conditiile de acordare a garantiei.

Pentru o verificare amanuntita produsul se va expedia catre service-ul autorizat al importatorului/producatorului.

Produsele iesite din perioada de garantie sau cele care nu se incadreaza in termenii si conditiile generale de acordare a garantiei, nu intra sub incidenta termenului legal de 15 zile de solutionare, termenul fiind de minim 30 zile si maxim 120 zile de la data receptionarii in service.
Va asiguram ca se vor face toate eforturile posibile in vederea solutionarii cazului intr-un mod cat mai rapid. Nefiind benefic nici unei parti (dumneavoastra. cat si PC Garage).

Interesant e ca pe certificatul de garantie (care a venit tiparit cu SSD-ul) imi apare ca mai am doar 48 de luni garantie, pe cand pe site, la garantii imi figureaza cu 60 de luni. Stiu ca din punct de vedere legal, la inlocuirea unui produs, termenul garantiei se reseteaza; in cazul meu, 60 de luni. Cel mai probabil e doar o eroare din partea lor, cand vine vorba de forma tiparita a garantiei.

Un aspect mai putin placut a fost ca nu mi-au publicat recenzia negativa pe site fata de SSD, facuta cu cateva zile inainte de a-l trimite in garantie. Desi, poate isi vor schimba decizia dupa ce voi adauga recenziei ca SSD-ul a fost inlocuit.

Mai departe intentionez sa vand SSD-ul, chiar daca e posibil sa nu mai am probleme cu el, desi e putin cam putin problematica partea cu garantia.

Acum nu stiu care e exact starea SSD-ului, incat doresc sa-l vand sigilat, adica este nou sau a fost inlocuit cu un altul care a fost folosit pentru aceeasi perioada de timp ca al meu, adica cam 2 ani (conform celor spuse de Samsung pe pagina cu garantii).
Dupa cutie nu pot spune, incat pare intacta. O sa-i contactez pe cei de la PC Garage sa ma lamureasca, pentru a ajusta pretul in cazul in care a fost folosit.

Cei de la Samsung nu permit transferul garantiei, potrivit acesteia, luata de pe pagina cu garantii Samsung:

This warranty is provided only to You and is not transferable.

In schimb PC Garage permite transferul garantiei intr-o oarecare masura, potrivit acestor 3 thread-uri:

https://www.mygarage.ro/cafenea/152912-garantiile-sunt-transmisibile.html

https://www.mygarage.ro/intrebari-opinii-sugestii-pc-garage/365130-transfer-garantie.html

https://www.mygarage.ro/intrebari-opinii-sugestii-pc-garage/395899-garantie-transmisibila.html

In acestea se vorbeste de faptul ca un cumparator(al doilea proprietar) poate beneficia de garantie atata vreme cat prezinta o copie dupa factura si garantie, ce apartin vanzatorului(primul proprietar, persoana fizica). Insa daca va veni vorba de stornarea produsului, respectiv returnarea banilor, acestia vor fi returnati doar vanzatorului, adica primului proprietar al produsului.

Garantia la vanzare dupa cum ai mentionat e problematica, legislatia permite stornarea doar celui care a cumparat produsul.

Daca nu se poate repara/inlocui singura optiune ramane stornarea.

1 Like