PFA la 18 ani (Ce pregatire necesita?)

Salut! Am o intrebare la care tot caut raspuns de ceva vreme si sper ca pot gasi pe cineva care sa ma ajute :slight_smile:
Ideea este urmatoarea, sunt in clasa a 12-a, peste o saptamana voi implini 18 ani si vreau sa-mi deschid un PFA, pentru a-mi deschide un magazin online. Din ce am vazut prin toate sursele, trebuie sa atest o pregatirea profesionala cum ar fi cursuri, diplome, ideea este ca eu inca nu am diploma de 12 clase, ceea ce inseamna ca o pot prezenta doar pe cea de 10 clase. Din alte surse am auzit ceva de o cerere pe proprie raspundere, dar nu am gasit ceva detaliat… Sau de ce cursuri as avea nevoie :neutral_face:
Are cineva vreo idee cum pot proceda, dosarul meu ar putea fi respins?
vreau sa deschid PFA datorita costurilor reduse

1 Like

Pai e foarte simplu:

Nu poți face magazin online pe PFA, trebuie SRL :slight_smile:

Care e aproape gratis zilele astea dar te costă contabilitatea.

De unde si pana unde nu poti face magazin pe PFA?

Pot aplica orice cod CAEN pentru PFA, doar ca nu pot mai mult de 5 coduri, asta nu inseamna ca nu pot deschide un magazin online…

Nu știam că se poate, totuși mi se pare un pic forțat, n-am mai auzit pe nimeni.

Probabil din motive de responsabilitate. Ca PFA răspunzi cu capul și la un magazin e o chestiune de timp până dai de vreun client țăcânit.

E clasicul even if you can, doesn’t mean you should :smiley:

1 Like

Totusi, are cineva vreo idee, daca intradevar am nevoie de o anumita pregatire?

nu-i mai simplu sa mergi la registru sa intrebi acolo?

1 Like

Dacă vrei PFA pe comerț da, ai nevoie de diploma sau curs acreditat pe comerț.

Dar…mi se pare o mare mare complicătură când cu un srl faci ce vrei.

Eu mi-am deschis srl la 18 ani fără nici o problemă.

Și cum zicea colegul mai sus, orice datorie sau greșeală o vei plăti pe persoana fizica deci fi atent.

Ce vrei sa vinzi?

Smartwatch-uri, accesorii pentru aceste, smartband-uri, etc