PFA norma venit(6202) - incasare bani in cont Revolut

Hey guys,

Am nevoie de sfat.Am infiintat de cateva zile prin solo.ro un pfa pe norma venit(caen 6202) si o sa activez ca freelancer pe piata globala.
Cei de la solo mi-au recomandat sa fac un cont revolut si sa incasez acolo banii, tinand cont ca de-a lungul timpului o sa am clienti din usa/ue/afara ue.

Voi cum procedati?
Am mai vazut ca unii au avut probleme cu revolutul, bani blocati, etc.
O sa emit facturi si toate cele prin solo, doar ma intereseaza partea de incasare a banilor, cum sa procedez mai bine.

Ideal ar fi sa am un singur cont pe care sa-l pot folosi cu orice client.

Multumesc

1 Like

La verificarea celor de la Revolut, ce le-a dat peste bot a fost contractul cu clientii mei. In rest nimic nu le-a convenit: nici Declaratia Unica, nici contractul de inchiriere (de ce le-a trebuit, nu stiu), nici actele de la Registrul Comertului pentru PFA.

Cum le-am trimis o copie a contractului dintre mine si clienti, cum au zis: Felicitari, nu esti un interlop, ti-am deblocat contul.

Data viitoare daca ma mai verifica am sa le cer sa ma puna in contact cu un contabil roman. Daca nu, pot sa-mi inchida contul.

P.S.
Nici nu mi-au cerut contractul, i-am intrebat eu daca au nevoie.

2 Likes

Multumesc pentru raspuns, deci sa inteleg ca si la revolut sunt probleme.
Faza e ca sunt multi freelanceri cu pfa norma venit care factureaza pt diversi clienti din strainatate si sigur trebuie sa existe o varianta care sa fie folosita de mai multi.

Momentan sunt confuza, nu stiu daca revolut e varianta buna.

1 Like

Eu am folosit banca.
Dezavantajul a fost ca a trebuit sa am cont si in lei si in valuta in care facturam, plus probabil curs de schimb mai prost decat are revolut (sau cel putin presupun, habar nu am care ar fi avantajele la revolutul ala, din moment ce nu-l folosesc).

1 Like

Foloseste Transferwise combinat cu un cont bancar local.

Vei avea clienti din mai multe state, Transferwise te va lasa sa creezi mai multe conturi de banci pt. mai multe valute pt. ca ei sa poata transfera mai usor.

Apoi faci withdraw din acele conturi in contul bancar local.

Factura de 100$ trimisa catre client. Banii intra in Transferwise, comision de percepere ceva gen 0,5 1$. In contabilitate Transferwise va fi trecut ca intermediar. Banii ajung la final in contul tau bancar 97-98$, 2$ sunt comisioane si pot fi trecute lejer in contabilitate.

Nu recomand sa cheltui banii in Transferwise si sa achizitionezi produse pe pfa/srl cu contul Transferwise. Il folosesti doar ca un proxy.


Ca ultima nota, problema ta nu va fi Solo sau contabilitatea din Ro.
Problema e modalitatea de incasare de la clienti.
Daca te astepti sa folosesti un cont bancar local in lei si sa facturezi clienti din U.S. direct acolo, good luck. Comisioanele sunt mari si timpii de asteptare la fel. Poate sa fie mai ok in EUR.

Statul roman nu va accepta sa detii doar un cont in EUR sau USD.

Tu poti factura in aceste valute.

Dar suma finala va trebui sa fie in lei in cont bancar romanesc.

Automat vei avea nevoie de un proxy si ar fi bine sa ai unul bun, pentru ca nu vrei sa pierzi clienti pe acest motiv, iar daca ai o modalitate convenienta pt. ei, se vor gandi de doua ori inainte sa plece de la tine.

Din acest motiv iti recomand Transferwise ca proxy. I-am folosit si sunt foarte ok. Vezi daca Solo sunt ok cu ei. Solo i-am vazut si eu la imperiul leilor.

6 Likes

1 euro Revolut = 4.93
1 euro banca = 4.90
1 euro ING = 4.84/4.91*

Deci la 1000 de euro, ramai cu 30 de lei daca lucrezi cu Revolut. La ING ar fi 90 de lei in plus. Dar acolo e cu *. Au un curs personalizat daca ai salariul la ei in limita a 10 000 de lei pe luna. Dar ca PFA nu stiu daca venitul e clasat ca salar.

1 Like

Eu am cont curent la ing in lei,mi se vira inainte salariul de la companie.Dar acum am intrat pe freelancing si am facut pfa-ul, deci nu cred ca il pot folosi pt pfa.Am vazut pe net ca au avut multi probleme.

Unicredit cont de black friday pe PF, doar că trebuie să aștepți până atunci

Happy hour curs BNR in limita 1k euro de la 13:15 la 14:15, poți scoate euro de la ghișeu fără comision, cont în euro, usd și lei fără comision administrare. Ai un card fizic, generezi câte vrei virtuale.

Acum ca și pfa merită să scoți euro de la ghiseu, te duci la amanet, e curs peste BNR ~5 lei, schimbi in lei, depui în orice bancă.

La PFA poți folosi orice cont, doar că e util să nu fie un cont de cheltuieli ca să poți să faci contabilitatea trivial. Banii la PFA sunt banii tăi, banii tăi sunt banii la PFA…

Mă omorâți cu “se merită”.

3 Likes

Ideea asta, de a folosi TransferWise ca si proxy, a trecut cu succes de vreun control? Pt ca toate-s bune si frumoase pana ti se zice ca you're doing it wrong. :slight_smile:

2 Likes

mi se pare foarte buna ideea, singura chestie sa fiu sigura ca nu o sa am probleme cu anaf.eu o sa emit facturi prin solo, contractele toate sunt ok, numai partea cu incasarea banilor vreau sa ma asigur ca e ce trebuie.

Sunt platforme legit, la fel ca PayPal.

Daca iti vine controlul vei avea alte probleme, nu Transferwise. Cat timp contabilul a inregistrat sumele corect, nu ai de ce sa-ti faci griji. Controlul va pune fata in fata facturile si incasarile finale din cont, daca cifrele se pupa, e totul ok.

Ca folosesti Transferwise sau PayPal, tot aia e.

Nu se baga ANAF in IT. N-am auzit in cercul meu de cunostinte in IT sa fii avut control. Important e sa nu faci manarii cu TVA si sa bati la ochi cu achizitii suspecte pe societate.

Si totusi pana atunci, in afara de EU, voi cum aduceti banii in firma daca lucrati cu clienti din US, UK sau chiar Australia? Ca internetul e vast si vei avea clienti din toate partile lumii aproape, inclusiv Singapore.

DianaCris, vezi ca Transferwise iti va cere certificatul firmei cand iti vei crea cont business.

Cum spuneam, eu vreau o varianta prin care sa pot incasa bani de la orice client.Poti sa lucrezi cu cineva din UE sa zic 6 luni si dupa sa treci pe US, dunno, de aceea am dat tot contextul.
Transferwise pare sa se potriveasca pe ce am eu nevoie, oricum, sunt multi freelanceri care intr-un an lucreaza cu mai multi clienti de pe diferite continente.
De asta ma apelat si la solo, au consultanta pe contabilitate integrata si am vrut sa am totul legal, fara batai de cap dupa.

am vazut ca cei de la Wise au un cont business multivalutar: Cum deschizi un cont bancar pentru PFA? Tot ce trebuie să știi - Wise, fost TransferWise

Ma gandeam sa fac asa: sa folosesc contul de la wise pt a emite toate facturile de pe pfa(ron/eur/usd) si sa folosesc contul curent in lei pe care in am deja la ing pe persoana fizica pentru transferuri din wise daca am nevoie de bani.Acum intrebarea e daca mai trebuie sa dau justificari la ing despre provenienta banilor, atata vreme cat eu am toate facturile deja pe contul wise.

Unii mai ziceau de combinatia wise si cont la BT, dar nu stiu daca contul la bt trebuie sa fie si el de pfa sau un simplu cont curent in lei, in care pot transfera orice suma, fara sa dau explicatii.

A mai lucrat cineva cu http://solo.ro/? (Diana se pare ca doar ce a deschis un cont). Cum sunt?

sunt ft ok, mi-am depus actele online lunea trecuta, si vineri aveam pfa-ul creat, fara a face vreun drum, plus ca raspund la orice intrebare legata de conta, si emiti facturile tot din contul solo, practic nu iti mai trebuie alt soft gen smartbill sau contabil separat.depun ei declaratia unica pt tine, tot.nu trebuie sa faci niciun drum nicaieri.

1 Like

Chiar si pentru PFA, nu cred ca e ok sa tii banii in contul personal.
Ai nevoie de un cont business. Nu amesteca cheltuieli personale in contul bancar cu cele pe PFA.

1 Like

da, asta ziceam, ca as urma sfatul tau, sa deschid un cont Wise business, am vazut ca au un cont multivalutar business(Cum deschizi un cont bancar pentru PFA? Tot ce trebuie să știi - Wise, fost TransferWise) pe care sa il folosesc pt emiterea facturilor catre clienti si un cont local personal, eventual la BT(la sfatul multora) pt a transfera banii din wise acolo.
acum am doua itnrebari:

  1. cand transferi din wise in contul local poti sa transferi oricat, nu o sa zica ceva banca in legatura cu provenienta banilor?
  2. ce soft folosesti pt a genera facturile, cei de la solo inca nu au ca optiunea emiterea de facturi folosind conturi Wise.
  1. Banca nu are ce sa spuna, doar va alerta autoritatile in caz de ceva suspect. Mizeria pe care o face banca cand te intreaba de unde ai banii mi se pare abuziva, ca ei nu sunt autoritate. Tu declari ca banii vin din activitati desfasurate sub PFA si banii vin de la clienti prin Transferwise intermediar.
    Nu m-a intrebat banca niciodata de unde incasez banii.

  2. Eu am folosit mult timp Zoho. Au mai multe solutii, impreuna cu time tracking si client management.

Poti trece detaliile bancii din Transferwise intr-un camp custom pe factura din Solo, ca sa nu mai folosesti Zoho sau alte platforme. Daca nu ma insel, Wise are si metode de plata direct prin email in cazul in care convingi un client sa-si faca cont.

Recomandarea mea e sa faci procesul cat mai simplu pentru clienti. Le dai detaliile de banca din contul Wise.

Apoi la sfarsitul fiecarei luni eu descarcam toate extrasele de cont Wise, inclusiv cu withdraws, extrase de cont ING, facturile, faceam un zip si trimiteam contabilei. In acel moment contabilitatea poate sa parcurga de la cap la coada mersul unei incasari.

Asta a fost metoda cu ele mai mici comisioane, cel mai bun schimb valutar si cea mai rapida.

1 Like

Salut, urmez sfatul tau referitor la Wise ca proxy.
Sunt platit in USD pe Wise si urmeaza sa transfer in BT. Sunt obligat sa schimb in lei cand mut banii din Wise > BT? As prefera sa fac doar transferuri in USD si sa ii pastrez in USD in BT daca ar fi posibil.