PFA - Wise(TransferWise) - Factura USD

Hi Guys, revin cu o intrebare adresata in diferite feluri pe forum dar nu am putut gasi un raspuns clar, problema sta in felul urmator:
Am un client din Japonia, care vrea sa ma plateasca in USD pe wise(vechiul transferwise), eu am PFA cu norma de venit, intrebarea mea e urmatoarea. Pot ca si PFA cu norma de venit sa imi deschid cont business la wise si sa fac incasari acolo in USD, daca da, cum trec acele incasari in registrul de incasari si plati? Am zis ca poate a trecut cineva din acest forum printr-o situatie similara.
Am intrebat un contabil si a cam dat din umeri…

Salut!

Si eu am fost intr-o situatie similara cu un client din US. Iti poti deschide un cont in valuta la o banca si ii rogi sa iti trimita banii direct in contul ala in loc de TW. In caz ca refuza, poti folosi in continuare TW si de acolo iti poti trimite tu banii in contul tau de PFA (cred ca este obligatoriu sa ai un cont deschis la o banca din RO). Singura problema la norma de venit este sa nu fi banuit ca treci de plafon, in caz ca iti transferi tu singur banii in cont. Daca ai facturile si extrase de cont de la TW care corespund, ar trebui sa fie totul ok.

Thx for sharing your experience :grinning:

Partea de contabilitate nu o stiu foarte bine, pentru ca se ocupa contabilul.
Din ce stiu, contul de USD din Wise e ca orice alt cont normal, deci o sa ai 2 conturi. La transferurile catre contul local de RON probabil iti baga la cheltuieli comisioanele si diferentele de schimb valutar.

Procedez in 2 moduri:

  • Unii clienti imi fac transfer direct in contul Wise USD, cu Routing number, comision $0.5. Dupa ce imi intra in Wise USD, imi transfer direct in contul local BT RON.
  • Alti clienti imi transfera ei direct din contul lor Wise USD in contul meu local BT RON, cum faceam eu la primul pas.

Thx for sharing, just to check, folosesti PFA cu norma de venit sau SRL ?

Eu sunt pe SRL, nu stiu ce implicatii ar avea PFA cu norma de venit.

Recomand sa ceri consultanta la un contabil cu experienta, cu 100-200 de lei te lamureste.

Acum multi ani cand am fost pe PFA si aveam dubii de genul am vorbit cu cei de la ExpertMind si nu mi-au cerut nimic pe consultanta, dupa care m-au convins ca merita sa nu-mi mai bat capul si sa-i las sa se ocupe ei de toata contabilitatea. Ii recomand acum fara nicio afiliere.