Phansible, inca un generator de masina vagrant

http://phansible.com/

Eu unul am folosit pana https://puphpet.com/ si am mai adaugat pana am ajuns la o varianta stabila. Totusi merita de incercat

1 Like

Îmi place că apar astfel de unelte.

Îmi dispace însă faptul că cei de la Vagrant (sau VirtualBox? Nici nu sunt foarte sigur a cui e vina) nu acordă prea mare importanță fix segmentului de utilizatori căruia Vagrant îi este mai util: Windows.

1 Like

Ansible e ceva mai light ca setup decat Puppet / Chef, ma bucur ca a facut cineva si un generator de config-uri pentru Vagrant. Cred ca e momentul sa renunt si eu la provision-ul facut cu bash. :smile:

Una din problemele la bash provision erau confutile. Puphpet e si el simplu.

Ce as vrea totusi la puphpet sau homestead este sa si in bash ce sa ruleze la sfarsit.

Problema la configuratoarelw online este ca trebuie sa mergi acolo la modificari + ca depinzi de ce stie el.

In ultimele zile m-am uitat la Chef si o sa incerc sa vad cat de usor e si acolo.

Am impresia că Puphpet generează, de fapt, niște script-uri Chef.

Provisioning with bash: sample configs + sed = love.

Puphpet genereaza scripturi de Puppet. Protobox scoate Chef

La puphpet poti sa pui script-uri de bash care sa ruleze de fiecare data cand dai vagrant up sau numai la provision:

Script files

You can run your own custom code after the VM finishes provisioning by adding files to the puphpet/files/exec-always, puphpet/files/exec-once, puphpet/files/startup-always, and puphpet/files/startup-once folders.

Files are executed in alphabetical order. Files within exec-once are run before files within exec-always, and files within startup-once are run before files within startup-always. Files in exec-once and exec-always are run before files in startup-once and startup-always.

Files within exec-always will run on initial vagrant up and all vagrant provision, while files within exec-once will run only the first time you run Vagrant, unless you SSH into the VM and remove the /.puphpet-stuff/exec-once-ran file and re-run Vagrant.

Files within startup-always will run on each $ vagrant up, while files within startup-once will only run on the next time you run Vagrant, unless you SSH into the VM and remove the /.puphpet-stuff/startup-once-ran file and re-run Vagrant.