PHP Downgrade din homebrew

Salutare, ma chinui de cateva ore sa fac downgrade la versiunea de php cu home-brew (de la 5.6 la 5.3.27), dar nu reusesc. Imi instaleaza 5.3.29, are cineva idee cum pot face asta? E prima data cand folosesc homebrew

5.3.29 e mai mult ca sigur ok pentru ce a fost facut sa ruleze pe 5.3.27. (iti pune 5.3.29 la downgrade fiindca e ultima varianta stabila pe 5.3)

Asta s-ar putea să fie ceea ce cauți tu de fapt:

Am nevoie de php 5.3.27 pentru doctrine 0.8.0 …

Păi și doctrine nu merge cu 5.3.29 dar merge cu .27? Sunt versiuni minore, au doar bugfix-uri. S-ar putea ca problema ta să fie în aplicație, nu în versiunea de PHP. Chiar așa, ce eroare primești?

http://php.net/ChangeLog-5.php#5.3.29

Tocmai ce mi-am dat un fresh install la OS X. Incerc sa instalez doctrine ‘0.8.0’ cu zend ‘2.3.5’ si primesc erori de compatibilitate. Cu doctrine nu am mai lucrat, incerc sa il inteleg acum.

Clientul vrea versiunile astea, nimic peste

{
    "name": "zendframework/skeleton-application",
    "description": "Skeleton Application for ZF2",
    "license": "BSD-3-Clause",
    "keywords": [
        "framework",
        "zf2"
    ],
    "homepage": "http://framework.zend.com/",
    "require": {
        "php": "<=5.3.27",
        "zendframework/zendframework": "2.3.5",
        "doctrine/doctrine-orm-module": "^0.8.0",
        "gedmo/doctrine-extensions": "^2.4",
        "zendframework/zftool": "^0.1.0",
        "beberlei/DoctrineExtensions": "^1.0",
        "acelaya/zf2-acmailer": "^4.5",
        "phpoffice/phpexcel": "^1.8"
    }
}

Atunci caută o imagine de vagrant sau docker cu versiunea aia de php și aia e :slight_smile:

Stai putin, vrei sa folosesti in productie php 5.3.27 ?

Fara php 5.6 nici nu ai suport la openssl 1.0.2, trebuie sa ti-l compilezi tu cumva sa ai openssl 1.0.2 sau sa scoti openssl de pe server altfel iti scaneaza cineva serverul cu heartbleed si face rost de memoria serverului (adica parole, date, mesaje, certificate) Poate ai noroc si ai o versiune mai veche de openssl de 1.0.1g

Cel mai bine e sa iei un distro vechi (centos 6.0 sau mai vechi sa nu ai openssl 1.0.1f), il pui in vagrant/virtualbox si instalezi apache + php din repo de arhiva.

E decizia angajatorului… daca hotărâm eu nici nu ma complicam cu zend, mergeam pe laravel