PHP Framework Interop Group

Ca sa duc mai departe razboiul de aici Holy War: Indent cu Tabs VS Spații va prezint un link pe care l-am mai mentionat: php fig.

Cine este/nu este de acord cu standardele prezentate de PHP FIG si de ce?

De cateva luni, orice cod php scriu (pur, framework), aloc o atentie mare formatarii, mergand pe standarele FIG. Desi nu ma gadila toate ideile lor, ma straduiesc sa respect tot ce prezinta ei, ma arunc in cap pentru uniformitate. Folosesc formatarea automata din PhpStorm (unde setez PSR-2), dar rezolv si manual unele aspecte (multiline function arguments, empty line at eof…).

Daca aveti alte standarde pe care le-ati adoptat, va rog sa creati un topic nou, iar aici doar sa ne dam in cap pe tema PHP FIG.

  1. nu-mi place denumirea claselor. ii inteleg utilitatea, pur si simplu nu-mi place (pentru php < 5.2)
SomeProviders_Package_AFolder_AnotherFolder_StaticClass:doSomething()
  1. nu-mi place declaratia metodelor/claselor. partea cu acolada de deschidere pe un rand nou. consider ca-i un spatiu irosit aiurea care nu aduce nimic in plus la vizibilitate.
    public function fooBarBaz($arg1, &$arg2, $arg3 = [])
    {
        // method body
    }
1 Like

Mie mi se pare oarecum haotică plasarea acoladelor:

  • la clase sunt pe un rând nou
  • la condiții/loops sunt pe același rând

:confused:

Asta nu ma incanta nici pe mine, as fi preferat sa fie mereu pe un rand nou.

Acea denumire era din lipsa namespace-urilor.

stiu. am spus ca-i inteleg utilitatea si am precizat ca php < 5.2

Scuze, nu aveam ochii la mine cand am citit.

1 Like

banuiesc ca-i mai usor sa-ti dai sema care-s metode/clase si care-s conditii/loop-uri.
yeah… right