PHP si adoptarea altor limbaje

um. nu. chiar nu.

Nu e greu Java. Si nu e atat de haotic precum PHP. :slight_smile:

Ionut preda bine Java si daca te pricepi la un PHP sau JS o sa te prinzi repede ce si cum. Trebuie doar sa iti faci timp sa citesti documentatia si esti in regula.

Eu unul am “invatat” PHP citind codul sursa de la CodeIgniter iar de fiecare data cand dadeam search la o functie imi venea sa dau foc la servere deoarece trebuia sa citesc vreo zece comentarii pana gaseam un raspuns decent (maybe Im biased but in my book that is a shitty way to properly document a language)

1 Like

Atunci problema ta nu-i PHP-ul ci faptul că nu știi să înveți. :smile:
Eu am învățat PHP descărcând manualul în format .CHM (pe vremea aia era mai greu cu internetul) și trecând prin fiecare capitol în parte, citind documentația fiecărei funcții și rulând local fiecare exemplu care exista în manual. După aceea, am luat o carte despre PHP, concepte OOP & pattern-uri comune. În felul acesta, atunci când m-am uitat în codul CodeIgniter am fost capabil să realizez că-i o mizerie și că n-am ce învăța de-acolo. CodeIgniter a fost scris pentru a fi cel mai rapid framework la vremea lui și așa a și fost, dar nu a fost nicidecum un exemplu de urmat ca și cod. Era mai degrabă o colecție de “așa nu”.
Deci, poate că asta a fost problema ta atunci când ai încercat să înveți PHP de-acolo…

2 Likes

Erau niste ghillimele acolo - asta pentru ca inainte de PHP citisem vreo trei carti de Spring Framework care cuprindeau tot de la chestii banale gen MVC pana la DI si AOP, multi-tier arhitecture (ceea ce azi a reaparut ca micro-services), OSGI compliance etc. bla bla / una stiu ca avea aproape 800 de pagini. Si nu, nu doar le-am citit s-au materializat in lucrarea mea de licenta.

But enough showing off :sunny: you get the picture. Nice ad hominem try :stuck_out_tongue:

Nu era un atac la persoană și nicidecum “showing off”. Era doar un mod mai voalat de ați spune să RTFM! :kissing:

P.S.: Cu atât mai mult mi se pare ciudat că, după tot ce zici c-ai citit acolo, ai continuat să explorezi codul sursă al CodeIgniter…

Cand a fost ultima data cand te-ai jucat cu Spring?

Codul sursa CodeIgniter era atat de prost incat cineva a reusit sa implementeze in el HMVC care este un fel de pre Rails engines apoi am reusit sa-l extind fara probleme spre a clona ce-mi placea din Rails direct in CI: migratii, assets, filtre etc.

P.S. Ceva imi spune ca nu ai citit codul sursa de la WordPress :sunny:

2 Likes