PHP vs alte limbaje

Exista o serie de module dezvoltate in PHP care rezolva problemele de autentificare, la fel si pe cele legate de ORM. Nu inteleg ce problema vezi aici.
E adevarat. Trebuie uneori sa-ti inventezi uneltele. Dar asta se intampla in orice alt limbaj. De foarte multe ori, insa, daca iti cauti o anume functionalitate, gasesti un proiect opensource care te ajuta. Cazurile in care trebuie sa reinventezi roata sunt putine si foarte obscure.

1 Like

Apache Shiro vad ca e tot un framework. Si pentru PHP gasesti solutii enterprise (ex: ZF) cu componente foarte ok.

Desi in poza asta php-ul este un orc

eu zic ca este de fapt un pirat, care a luat mai de la fiecare limbaj ce a considerat ca-i bun pentru el, la fel as putea spune pentru unele dintre framework-uri.

Apoi in php poti face bdd, ddd si tdd, exact ca si in java, c# etc.

1 Like

Pentru că România nu o duce bine dpv financiar, și oamenii sunt ocupați cu punerea pâinii pe masa copiilor, nu cu învățarea de tehnologii noi.

Iar cei cărora le e ușor să mănânce limbaje și tehnologii noi pe pâine, au plecat din România, deci ies din statistică.

3 Likes

Well said.
Daca as putea adauga, o mare parte din IT-istii absolventi in anii recenti au ca principal scop sa plece din tara, dupa maxim cativa ani de la absolvire.

Acest kernel de HTTP este acum folosit pe scara larga, e o componenta care face parte din Drupal 8 (acela care o sa vina precum a 8a minune a lumii, ca de cativa ani il tot pregatesc), phpBB, Laravel (asta e un framework scris cu sugar syntax pentru cei mai lenesi (sa nu sariti pe mine, pls). In general eu sunt pro cod reutilizabil scris pe componente, iar cel ales de tine este un exemplu bun.
Da, e mai verbose codul unei librarii potential utilizabile in sute si mii de locuri, si da, e nevoie de mai multe comentarii pentru ca cei care il folosesc sa se poata relationa la el.
Nu, nu e un performance issue aici, deoarece in productie siteurile marisoare folosesc macar APC cache si daca e mare nevoie chiar code minification care scoate afara toate comentariile.

Tind sa nu fiu de acord cu acest punct de vedere. Un developer care se preocupa de cariera sa pe un termen mai mare de un an ar trebui sa doreasca sa invete modul de gandire din spatele altor limbaje de programare decat cel pe care il stapaneste. Am gasit raspunsuri bune pe stackexchange, asa ca nu le voi relua aici papagaliceste, ci v-as ruga sa le cititi direct la sursa.

As mai mentiona un lucru pe care l-am observat printre colegii romani. Nu doar ca se hotarasc greu sa invete paradigme noi de gandire, dar le displace si cititul cartilor/revistelor legate de limbajul de programare in care lucreaza in mod curent. Am sa dau exemplul PHP si al abonamentului (obligatoriu, zic eu) la php[architect] pe care foarte putini il fac. Ca sa nu mai vorbim de cartile pe care le scriu cei cu adevarat preocupati. Ca un minim, cred ca ar trebui urmarite cu regularitate prezentarile de la conferintele de specialitate care sunt free pe net (doamne bine era sa avem si noi asa ceva cand am inceput).

Din pacate pt unii, ne-am ales o meserie in care trebuie sa invatam continuu, nu exista “pensie”.

3 Likes