Piata produselor webdeveloper si webdesign in Romania

Ce vreau sa mentionez in acest post este lipsa site-urilor unde poti vinde produse create de tine pe piata din Romania. Stiu ca majoritatea veti spune atata timp cat sa inventat themeforest restul nu conteaza. Si totusi sr fi bine daca ar exista o piata mai consistenta de site-uri unde poti vinde cumpara si la noi. Momentan vad un site nou lansat care se vedem ce e de el…

1 Like

Vad ca site-ul apartine unei firme din Romania, insa nu vad optiunea limbii romane, pe site.
Insa imi place cum impart lucrurile pe categorii.

Trecând peste partea predispoziției românilor de a cumpăra (sau nu) software, există o altă problemă: mărimea pieței. Atât din punctul de vedere al producătorilor cât și a cumpărătorilor.

1 Like

Fără supărare, nu are sens să dezvolți produse doar pentru piața din România când internetul îți dă șansa să atingi o piață de sute de ori mai mare.

Dacă vrei să faci puțini bani, desigur. Go for it.

1 Like

Eu unul elimin din start piata romaneasca, nu ofer suport “lingvistic” in nici o aplicatie pe care o dezvolt, tocmai pentru ca vreau sa ma indepartez de “stigmatul” de a fi roman. Si e un stigmat, credeti-ma.

Nu vinde in Romania, vinde in extern, produsele tale vor ajunge si pe piata romaneasca, piratate bineinteles.

3 Likes

Ar mai fi si site-ul sora/frate/ruda/etc. pentru pluginuri.

1 Like

Imi place initiativa dar consider ca este aplicata gresit. Piata este mica si trista, din cei 80 de clienti pe care i-am avut anul trecut, undeva la 10% au fost din Romania si numai cu unul singur am putut colabora cu succes ( acela era freelancer developer ).

Si consumatorii din Romania cauta prima data produsele din aceasta nisa tot pe website-urile din extern.

Exista mai multi producatori decat cumparatori si diferenta de calitate dintre acestia este foarte mare, de aceea producatorii ii gasesti tot pe piata externa.

1 Like

Buna tuturor,
As vrea sa raspund la cateva intrebari de aici:

  • platforma este destinata cu precadere pentru programatorii romani care vor sa vanda produse proprii
  • piata tinta nu este doar Romania (este o piata prea mica) -> de aici si explicatia de ce limba site-ului este Engleza
  • calitatea superioara va veni in timp. Nimeni nu se asteapta ca la versiunea 1.0 sa ai calitatea unui produs care este dezvoltat de ani de zile (dar si pretul trebuie sa corespunda cu calitatea). Orice aplicatie care va fi pusa la vanzare va fi imbunatatita odata ce autorul o sa primeasca feedback din piata, odata ce investitia suplimentara renteaza (vanzari).
  • Suntem la inceput, dar aspiram sus. Platforma are in spate o echipa intreaga (marketing, programatori, designeri, suport, avocati) care muncesc pentru a imbunatati fiecare aspect. Bineinteles echipa o sa creasca odata cu cresterea platformei.
  • Pentru orice intrebari/sugestii nu ezitatati sa ne contactati la [email protected]
2 Likes

In acest caz, poate ar fi o idee sa nu mai trebuiasca sa dam click pe o subcategorie, ci sa putem deschide o subcategorie intr-un tab nou (in loc de div cu on-click, poti avea un a in exteriorul div-ului, permitand, astfel, sa deschidem subcategoria intr-un tab nou; ma refer la class="categ_desc "). Deasemenea, tot la class="categ_desc ", as mai scoate cate 20px margin-top si margin-bottom, iar class="hidden-xs" l-as face de 165px. Stiu ca se poarta elementele mari, dar uneori poate sunt prea mari. Spre exemplu, in cazul de fata este alocat spatiu pentru 3 elemente pe un rand, avand imaginile mari. Poate ar fi mai bine sa puneti 4 elemente pe un rand, astfel permitand si device-urilor mai mici ca screen-size sa afiseze un element complet, fara ca utilizatorul sa nu poata vedea imaginea completa fara a muta view-ul.

Multumim pentru sugestii. Cu siguranta vom tot face modificari la design pentru a imbunatati experienta utilizatorilor.