Ping-ul pentru un site

Buna ziua,

as avea o intrebare privind valoarea maxima a ping-ului pentru ca un site sa fie acceptabil ca si descarcare.
In momentul de fata noi sintem intre 15 si 162ms (pentru diferite locatii ale serverelor)
Astept comentarii la subiect.

ping-ul iti confirma doar ajungerea la server si inapoi. procesarea pe server (care impacteaza experienta vizitatorului) nu e inclusa.

ping-ul practic nu-ti spune nimic (poate ca e UP serverul). rezultatul difera in functie de routarea pe care ti-o face provider-ul de internet al clientului

pentru serverele de mail si posta certificata (PEC) am un ping de 15ms, la siturile mari (domiciliate in Huston) pingul este intre 153-162ms (nu credeti ca este cam mare?)

Ca număr aș zice că e destul de mare.

Darrrr…

Vezi că depinde foarte mult și de ce peering are ISP-ul cu firma de hosting, dacă ești pe rețea mobilă, dacă ești prin VPN șamd.

Sunt foarte mulți factori de luat în calcul și e greu de spus dacă este sau nu o problemă doar în baza unui număr.

1 Like

serverul este pe VPN, conexiunea mea este de 1Gb/s dar oricum mi se pare cam mult (vodafone in Italia are un ping de 5ms ca sa il compar cu Loghin-ul meu pe server Hostgator)

Un ping de pana 200ms in statele unite e ok zic eu. Nu are legatura ca ai 1 gbps conexiune in Romania.

Conteaza mai multi factori. Peeringul, prin cate alte servere trece, etc. Din pacate nu cunosc mai multe detalii aici.

Dar uitandu-ma in lumea jocurilor, aproape toate care au un multiplayer decent au servere separate pentru US, EU, Asia, etc.

cu raspunsul acesta m-am mai linistit, (multumesc)

Viteza luminii in vid: 300.000 km/s
Viteza luminii in sticla (fibra optica): 200.000 km/s
Distanta Bucuresti - Huston: 9.000 km, dus-intors inseamna 18.000 km
18.000 / 200.000 = 0.09s, adica fizic e imposibil ca ping-ul sa fie mai mic de 90ms. Daca mai adaugi si hop-urile dintre (semnalul nu e transmis in linie dreapta, cat si toate switch-urile, ISP-urile si echipamentele lor de la tine pana in Huston), 150ms chiar e un ping bun.

Cum s-a zis si mai sus, ping-ul nu iti spune nimic real, ce te intereseaza e timpul pana site-ul e incarcat. Poti sa ai ping de 200ms si site-ul sa fie rendered in browser in 230ms de la apasat enter in urlbar, poti sa ai ping de 5ms si site-ul sa fie rendered in browser in 3s. Clar prima experienta va fi mult mai buna pentru user.
Ping-ul e ceva ce poti sa tratezi foarte usor, pui o instanta a site-ului in picioare si in Europa, asta desigur, daca ai ca target populatia Europei.

3 Likes

Asta prespunand ca ai cablurile trase “as the crow flies”. Probabil merg si in zigzag, deci mai multi km ptr. cabluri.

De consecinta ar trebui sa fiu multumit (dat fiind faptul ca am decis sa am serverele in USA).
doar serverul de posta este local si am un bun ping (15ms)
Va multumesc pentru participare!

Daca serverele sunt in sua si se stocheaza PPI poate fi o problema cu GDPR.

1 Like

Da asta stiu si eu dar deocamdata lucrez pe sistem si in register.loghin.com intra doar unele persoane curioase (nici nu am tinut cont de cei ce s-au inregistrat, nu am o lista cu acestia).

La un ping de vreo 150ms din locatia mea, pagina sta peste 1 secunda sa se incarce

Da am inteles ca depinde de mai multi factori, oricum daca sistemul va avea succes voi lua servere pozitionate in functie de locatia userilor.