Plan de bătaie pentru deschiderea unui magazin online

Salut ! De ceva vreme imi trece prin cap sa imi deschid un magazin online de haine pentru femei. Problema este ca la inceput as dori sa aduc doar cate 3,4 modele din fiecare categorie (blugi, lenjerie, etc) pentru ca doar atat imi perite bugetul deocamdata si pentru ca nu as vrea sa investesc mai mult. Totalul produselor este de 300 bucati, ar urma sa le comand din china, deja am distribuitorii pregatiti.

Firma o am deja, tot ce mai am de facut e sa cumpar produsele. Pe partea de marketing as dori sa fac o campanie facebook pentru inceput, si sa investesc destul de mult in asta.

Voi ce parere aveti ? Merita sa incepi un magazin cu un stoc atat de mic ? Aveti experienta ? Cat credeti ca ar fi ok sa investesc in marketing pentru inceput ?

Site-ul va fi pe magento, tema si extensii custom facute pe gustul meu.

Astept niste pareri, thanks !

Stoc nu, calitate nu…

Dacă se vor înghesui oamenii să cumpere, vei avea o problemă cu clienții nemulțumiți de lipsa stocurilor…

Nu te lasa pacalit de cuvantul China. Voi cere samples de la fiecare distribuitor inainte, deci nu voi vinde rebuturi, dar nici Zara sau Bershka ( oricum nu cred ca ei isi fac produsele in alte tari ) deci nu ar trebui sa fie o problema. In caz de epuizare stoc, termenul de livrare este de 5 zile prin curier, cel putin asa se spune.

3 Likes

Eu te incurajez sa incepi aceasta mica afacere. Nimeni care are acum afaceri mai mari a plecat tot de jos. Eu in locul tau nu mai stateam pe ganduri. Cu timpul o sa iti diversifici marfa si stocul va creste. Succes si Doamne ajuta.

4 Likes

In principiu acelasi lucru “imi trece si mie prin cap”: magazin online, magento, dar nu de haine. La haine cred ca vei avea probleme cu retururile. Dar cel mai bine e sa incepi afacerea si sa confrunti problemele pe masura ce apar, si sa te adaptezi.

2 Likes

Foloseste pentru business doar bani de care te poti lipsi (adica in eventualitatea in care business-ul nu merge si pierzi banii, sa nu ramai homeless sau sa n-ai ce manca). Stabileste-ti niste deadline-uri: care-i suma maxima de bani pe care o bagi in magazin (sume se vor aduna in fiecare luna), care-i nivelul de la care zici “gata, nu merge, nu mai bag bani”.

4 Likes

Pana in prezent, fiind magento developer, am lucrat pentru niste giganti din lumea fashion, si poate ca asta m-a motivat foarte tare sa incep pe domeniul asta, avand acces la vanzarile lor si vazand ce succes au.

1 Like

Nu mă înțelege greșit, nu am vrut să te descurajez, dar cred că avem o piața hainelor e destul de fragilă și de fițoasă pentru a o aborda cu o investiție mică:

  • Când spun fragilă mă refer la fast-fashion: haine ce sunt „la modă” câteva săptămâni; Dacă nu vinzi în această perioadă, acumulezi un stoc ce nu se va vinde foarte bine;
  • tot ce am comandat din China a venit cel mai rapid în vreo zece zile. Un container cu chestii a ajuns în ~50 zile. Iar dacă folosești livrarea cu vreun curier s-ar putea să coste mai mult decât face. Ia în considerare și costurile/timpul cu vama.

Sunt două nișe care nu sunt foarte bine dezvoltate la noi:

  • haine XXL (indiferent că-s de doamne sau de domni); Indiferent că ne place sau nu, obezitatea devine și la noi o problemă. Cu toate astea, și oamenii ăștia se îmbracă cu ceva…
  • haine pentru gravide - în Constanța existau [1] doar insulițe în magazinele de haine, nici un magazin exclusiv pentru asta;
    • ia în considerare că gravidele s-ar putea să nu fie super skinny. Unele sunt mai înalte, altele mai minione, altele mai plinuțe etc.

[1] Acum ~3 ani; zic de magazine fizice, că cele online erau și mai rare.

Inca nu am discutat amanuntele astea cu distribuitorii, dar de unde anume ai comandat ? daca arunc o privire pe aliexpress observ ca livrarea se face pana in 50 de zile, pe cand daca ma uit pe un site de wholesale, livrarea apare intre 3 si 5 zile de la efectuarea platii.

Oh… tu nici nu ai încercat câteva livrări de probă? :slight_smile:

Eu nu am comandat haine, am luat doar produse de pe dx; dar patronul de la un loc de muncă mai vechi a făcut import la un container de componente și a durat cât am zis mai sus.

În ceea ce priveste curierul, s-ar putea să-ți dea mai multe bătăi de cap decât estimezi. Am citit o mulțime de povești horror cu DHL și produse vămuite.

Eu zic să-ți iei de câteva ori haine pentru tine, să vezi dacă planul tău funcționeaza după așteptări: timp de livrare, costuri etc.

1 Like

Intradevar inca nu am comandat nimica, am zis mai sus ca voi comanda prima data cateva sample-uri de proba sa verific calitatea, timpul de livrare, etc.

Tind să cred că aia e perioada de handling, nu livrarea efectivă. Adică în 5 zile pleacă produsele spre tine.

Subscriu la ce a zis @iamntz, tu nu ai făcut măcar o comandă pentru tine de probă, nu ai ce căuta cu o „afacere” în domeniu. Cel puțin nu momentan.

1 Like

E corect ceea ce spui. Sunt eu tanar, dar nu sunt atat de naiv incat sa ma arunc intr-o afacere cu capul inainte fara sa am habar unde ma arunc. Deocamdata mi-am facut o lista cu produse, am incercat sa ma orientez spre distributori cat mai putini cu produse cat mai multe, sa nu mi se livreze in 100 de colete. Odata ce primesc sample-urile si analizez calitatea/timpul de livrare voi lua urmatoarea decizie.
Deocamdata si site-ul este in periaoda de dezvoltare, Magento este destul de greoi si mai estimez inca 1 luna sau 2 pana voi termina tot ce mi-am propus pentru el.

Am trimis mesaje firmelor de acolo si astept raspunsul lor, voi reveni cu un raspuns odata ce il primesc si eu.

Parcă @Cristi_Nebunu zicea că a făcut un import ceav mai serios.

Până în momentul plății, chinezii erau lapte și miere.

După ce s-a făcut plata, nu mai răspundea nimeni. :slight_smile:

2 Likes

Poate ne povesteste si noua despre aceasta experienta :smile:
Am uitat sa mentionez ca anumitul marketplace de unde cumpar (nu stiu daca am voie sa il scriu) ofera refund daca produsele nu indeplinesc calitatea promisa sau shippingul.

Dap, import pe partea de piese electronice. O buna parte din furnizorii contactati nu au mai raspuns nici macar dupa ce am luat sample-urile. Am trecut prin cam 10-12 potentiali furnizori pana am ajuns la cei cu care lucram acum. Poate ai noroc si gasesti oameni seriosi, dar sa ai mereu alternative.

De ce crezi că n-ai avea voie? :wink:

Pentru ca eram de pe telefon si cum nu am memorat fiecare regula nu eram sigur. :smiley:

Revenind la subiect, voi folosi alibaba, voi comanda sample-urile si in caz ca nu sunt ceea ce vreau voi cauta alternative si eventual voi cere refund daca va fi cazul. Asta despre produse.
Pe partea de marketing m-am gandit la 50 de lei / zi prima luna in facebook ads, apoi voi vedea cum decurg lucrurile.
Daca mai aveti alte pareri,experiente personale as fi tare recunoscator daca le-ati impartasii cu mine.

Am pățit fix asta și eu când am cumpărat ceva HU pentru mașină.

PS: De ce nu comanzi niște produse ca să le vinzi întâi pe OLX/Okazii, după care să treci la ceva mai serios?

Ma orientez la niste wholesales din Romania, am gasit niste oferte destul de dragute si produse de calitate, pretul este putin mai ridicat dar daca pun si transportul din China probabil ies la acelasi pret, si poate calitatea ar lasa de dorit din China.
Vreau shop-ul meu nu OLX sau Okazii.

2 Likes