Plan de bătaie pentru deschiderea unui magazin online

În caz că nu l-ați citit pe ăsta: http://adrianzamfira.ro/cat-costa-un-magazin-online-si-de-ce/

1 Like

Sau poți să vinzi pe emag :slight_smile:

Daca ai o anumita nisa, gen vinzi doar esarfe sau rochii ai o sansa. Eventual daca vrei un model si mai bun de business inchiriaza rochii sau accesorii in loc sa le vinzi.

In rest produsele chinezesti au o calitate de toata jena, trebuie sa ai pe cineva care sa iti repare/finiseze hainele dupa retur sau chiar inainte sa le pui in stoc musai fiindca se vor rupe sau vor veni cu fire care atarna peste tot.

Gandeste simplu, romanii sunt saraci si au si pretentii, practic tot ce vinzi trebuie sa il dai la fel ca chinezii, daca un client nu e multimit trebuie sa stii cand sa ii lasi gratuit articolul clientului sa nu pierzi mai mult decat castigi cand iti face retur.

Practic cele mai multe articole chinezesti arata bine in poze dar ca materiale sunt cu mult sub ce gasesti intr-un SH la acelasi pret.

Eu zic ca poti sa faci mult mai multi bani cumparand articole second hand si dupa sa le vinzi pe olx.

2 Likes

Eu m-aș concentra la ce mă pricep mai bine, respectiv construirea unui magazin online.
Poți discuta cu cineva care lucrează doar în offline și are stocuri de marfă și printr-un sistem de affiliate poți să încasezi bani pe fiecare vânzare facută în cadrul magazinului.

2 Likes

Buna!

Am si eu o idee de magazin cu haine de dama si mi-ar fi de ajutor daca ai putea sa dai exemple de furnizori, care sunt cei mai de incredere si unde se gasesc produse cat de cat de calitate? Am experiente destul de neplacute cu comenzi personale de pe diferite site-uri (mi-a venit prin posta tot cate un produs / saptamana).As dori de data asta sa comand mai multe produse, in serii.

Multumesc, o seara frumoasa!

De ce ți-ar da cineva astfel de informații?

4 Likes