Platforma de "socializare" gen FB, special pentru .ro?

Pai nici nu prea sunt exemple de dat cu retele sociale. Singurul exemplu putea fi Instagram, inainte sa fie cumparati de Facebook.

Păi… având informaţiile pe care le-ai furnizat pâna acum, criticile sunt absolut rezonabile. Dacă nu dai toate detaliile cum ai putea să te aştepţi la altfel de sfaturi decât “las-o baltă, nu merge”?

2 Likes

Oricum, daca esti dispus sa pierzi banii, retine sfatul vis a vis de partea juridica - poti pierde mai mult decat esti dispus sa investesti :wink:

1 Like

Cel mai bine e să descoperi singur și să nu te iei după parerile altora.
Dar înainte să investești timp, în primul rând, trebuie să afli dacă ai cunoștințele și calitățile necesare pentru a reuși. Cunoști cele de mai jos?

  • cine sunt clienții tăi? A nu se confunda cu utilizatorii. Clienții sunt cei care plătesc pentru a-ți ține afacerea în funcțiune.
  • mărimea pieții. Câți potențiali clienți ai?
  • de ce ar plati clienții pentru produsul tău?
  • este scalabilă ideea?
  • ce model de business ai ales?
  • știi cât durează până o idee se transformă în profit? Ai capacitatea de investitie până ideea aduce profit?
  • cine sunt principalii competitori sau care sunt principalele alternative care concură cu ideea ta?
  • care este situația pieței în prezent și ce aduci nou pe piață?

Si din punct de vedere tehnologic sunt unele întrebări. Mai toate marile companii folosesc inteligența artificială în produsele lor, lucru care le îmbunătățește dramatic eficiența. Poti concura în această privință?

Eu te-aș încuraja să încerci, dar mai ales sa incerci din nou și dacă dai greș.
Nu mai știu care dintre marii antreprenori a spus că e bine să eșuezi și cu cât mai devreme, cu atât mai bine.
Fondatorul Alibaba spunea că esuatul trebuie să devină regulă, nu excepția.

Abia după ce ai eșuat de multe ori vei fi pregătit să nu eșuezi.

5 Likes

Bingo! Am pariat că într-un final cineva va striga NDA, mă duc să culeg laurii succesului

4 Likes

Am să-mi folosesc și eu șansa de a încerca să te opresc, deși am impresia că recunosc acest avânt al tău, și nu cred că voi reuși.

Cunosc sentimentul că aș putea avea pe mână o idee revoluționară, pe care cei din jur nu o înțeleg, și pe care simt că trebuie să o aduc la viață. Cu cât încerc mai mult să mă conving că nu merită, cu atât constat că sunt mai hotărât să nu renunț. De fapt, aș vrea să mă convingă cineva împotrivă, dar toate argumentele pe care le primesc sunt născute moarte, pentru că le consider provenite dintr-o înțelegere insuficientă a viziunii mele. Pe de altă parte, nici nu pot dezvălui prea mult din această viziune, pentru că simt nevoia să o protejez, să nu ajungă în mâinile cui nu trebuie, și sunt astfel condamnat să merg doar înainte.

Asta a fost și drama mea cândva, deși nu pretind că știu cum stau lucrurile la tine. Dar dacă ești și tu ca mine, probabil ai mai multe idei revoluționare în așteptare, și ai putea miza pe oricare din ele. Probabil că majoritatea programatorilor au trăit asta la un moment dat. Lumea e foarte incompletă, pentru că progresul nu e sinonim cu succesul, și nu trebuie decât să treci puțin mai atent prin viață ca să găsești, oriunde te-ai uita, mici retușuri de făcut sau îmbunătățiri majore de adus, ba chiar și reforme de-a dreptul de inițiat. Și adevărul e că oricare din toate astea ar avea capacitatea de a face lumea puțin mai bună. De fapt, și eu încă mai cred în vechile mele idei, pentru că nu am avut niciodată ocazia să le văd implementate, ca să mă conving dacă merită. Dar nu toate lucrurile bune sunt cele mai bune, multe sunt doar de umplutură.

După părerea mea, ți-ar sta mai bine peste câțiva ani întrebându-te dacă ar fi meritat această platformă, după ce vei fi implementat ceva mai neîntâlnit până acum, decât făcând eforturi nesfârșite de a-ți menține proiectul în viață în ciuda lipsei de inters a publicului tău, și întrebându-te dacă nu aveai o cale mai bună.

Nu cred că filtrarea conținutului de către utilizatori e inutilă, și nici toate celelalte funcționalități originale pe care nu ni le-ai dezvăluit. Cred doar că le stă mai bine în cadrul unei alte aplicații decăt o platformă de socializare, și asta numai datorită timpului târziu în care ne aflăm pentru astfel de platforme. Cred că merită să cauți un context mai potrivit pentru ele, și chiar dacă Facebook poate le va prelua, nu te va da pe tine la o parte, dacă aplicația ta se ocupă cu altceva.

Îți doresc succes în orice vei decide să faci, și m-aș bucura să aflu că s-a terminat cu happy end.

5 Likes

Nu e nevoie să-l oprească cineva, îl va opri cruda realitate (dacă nu l-a oprit deja) :slight_smile:

1 Like

Dacă tot e codul open source incearca ceva pe modelul mastodon.

Are sanse sa atraga ceva trafic.

Ia in considerare si partea de legal https://www.eff.org/files/2018/06/13/article13letter.pdf

By inverting this liability model and essentially making platforms directly responsible for ensuring the
legality of content in the first instance, the business models and investments of platforms
large and small will be impacted.

Deci in buget trebuie sa bagi si partea de “legal”.

@popescumarian te-ai apucat de ceva pana acum?

@serbanghita da, m-am apucat și mă gândeam cum se fac la final verificările de securitate și vulnerabilități… Aici chiar nu mă pricep.

1 Like

Off-topic: Poate pune cineva butonul 10xlike, utilizabil o data pe saptamana, ca postari precum cele ale lui Paul Roman RipCraft merita un astfel de buton.

Paul, sper sa imi acorzi drepturile de autor pentru a utiliza aceste ganduri pe care le inteleg si le aprrciez intru totul, la sedintele mele de consiliere si mentorat cu cei care vor sa inceapa un business propriu :grinning:

De fapt, te putem avea chiar si invitat la Bucuresti, in cadrul unei sedinte CREDA cu viitori antreprenori.

De 10 ani tot fac proiecte în online și am trecut de sute de ori prin ceea ce descrii. Consider că am ajuns într-un punct în care pot să-mi dau seama ce e fail și ce poate avea succes. Eu sunt ăla pe care prietenii îl ocolesc în a-l mai întreba ce părere are despre un proiect fiindcă le-am tăiat elanul de prea multe ori prezentându-le dezavantajele.

Mulțumesc pentru apreciere! Sigur, din partea mea poți folosi postarea asta oriunde crezi că poate folosi. Cât despre invitația la București, aș putea veni, dar mai mult ca participant, pentru că deși vreau și eu să dau drumul unei afaceri, de ani de zile nu fac decât să-mi iau avânt. Poate așa voi ști și eu cum să fac primul pas :yum:

Daca esti din Sibiu, esti binevenit si acolo in cadrul proiectului nostru de antreprenoriat Start Up Hub - laboratorul antreprenorilor. Ca participant sau invitat la sesiuni de consiliere cu participantii. Avem nevoie de oameni care pot sa exprime coerent, prietenos, uman, subiectul antreprenoriat. Avem o lipsa masiva de experienta si intelegere. Pentru ca antreprenoriatul nu a ajuns nici macar la 1 generatie, daramite la schimbul 2-3 de generatii. Eu am instincte antreprenoriale dar parintii mei, desi educati, nu le-au avut. Si poate am pierdut un tren. Habar nu am. Dar sunt zeci-sute de oameni pe care incercam sa ii ajutam, pe unii sa reziste in viiitorul lor business si pe altii sa afle notiuni noi pt ei sau copiii lor, de ce nu, pt ca mie tata inginer mecanic nu stia ce sa imi spuna altceva decat sa devin inginer.

3 Likes
1 Like

AM O IDEE ASEMANATOARE CARE MI SE PARE REVOLUTIONARA DACA VREI SA VORBIM 0768656578
text aldin

2 Likes

Nu ai whatsapp?

0731792544
Trimis de pe Huawei Mobile

Partea asta ultimă a discuției trebuie sa fie un PM. În plus nu cred că este înțelept așa îți postezi numărul de telefon pe un portal public.

Sau poate vrei sa împărtășești ideea cu noi toți și de asta lăsat date de contact? :slight_smile:

1 Like