Politicieni implicați în IT

sambata l-am cunoscut personal la ITdays pe Varujan Pambuccian, pe care il stimez de mult; mi-a povestit ca are un pachet pe care l-a trecut de camera deputatilor, mai trebuie doar prin senat; se va elimina pragul acela de 10000$, precum si necesitatea studiilor pt a indeplini conditiile de scutire

E vorba de acest Varujan? Dacă da, s-ar putea să fi contribuit și el la lehamitea lui @Serbaneci_Razvan față de cei 16%. :slight_smile:

El a facut legea initiala cu scutirea. Eu in anii aia m-am dus si am explicat angajatorului cum sa imi faca dosarul sa beneficiez de ea. De atunci ii urmaresc activitatea in parlament, si sunt multumita. E foarte greu sa faci lucruri intr-o piata in care oamenii au interese divergente, unde cea mai usoara atitudine e “nu mai putem face nimic”. Sa ne intelegem, un parlamentar poate sa propuna legi si amendamente, ganditi-va ca el nu are o majoritate in spate sa ii sustina ideile. Mi se par miracole ce a reusit el, doar cu putere de convingere. Daca o sa il intalniti, veti vedea cum se lupta inca de acum sa se dmoctatizeze la noi accesul la tehnologiile viitorului (ai, 3d printing, etc).

ps: zoso e un [autocenzura] care pt trafic si-ar vorbi de rau si membri ai familiei

2 Likes

(Cu riscul de a cultiva offtopic-urile) am participat săptămâna trecută la o prezentare a lui Varujan, în care a transmis următoarele idei/relatări interesante:

  • un rezumat al realizărilor centrelor de cercetare românești din anii '70-'80, pe plan computer science
  • subliniat meritele reale - i.e. recunoscute pe plan internațional - ale lui Grigore Mosil și ale altora
  • istorisit puțin despre motivele declinului acestora, în mod accentuat în anii '90
  • descris cum s-a reușit frânarea declinul la începutul anilor 2000, o măsură fiind scutirea de impozit
  • prezentat părțile bune ale IT-ului românesc la actuală, precum și riscurile la care este supus în viitor
  • viitorul avansării domeniului IT&C + domenii adiacente (e.g. bioinformatică) și unde ar merita investit
  • a ipotetizat o posibilă viziune asupra efectelor și transformărilor asupra societății
    (o comparație interesantă cu structura socială a evului mediu - în sens bun - de exemplu cum majoritatea oamenilor revin la meserii de nișă similar meșteșugarilor din evul mediu, deoarece totul ce înseamnă industrie va fi preluat de automatizări datorate progresului tehnologic)

Niște aside-uri interesante/importante menționate printre rânduri:

  • consideră că individualismul și pasivitatea sunt principalele caracteristici negative ale noastre (ca popor) care ne pun în pericol viitorul, atât în general, cât mai ales în domeniul IT&C
  • a insistat pe tema cultivării comunităților/hub-urilor pe bune, pentru a combate cele două de mai sus și a dat exemple de succes din unele orașe[1] din nordul României unde se văd deja roade
  • a repetat de mai multe ori necesitatea generării IP propriu, în locul outsourcing-ului, pentru a putea crește în viitor pe plan național
  • îmbunătățirea sistemul educațional prin soluții alternative (e.g. hub-uri) ca alternativă la reforme radicale a sistemului în sine, care s-au dovedit a fi periculoase (e.g. în alte țări) și pot compromite multe generații

Având în vedere substanța materialului prezentat[2], precum și a faptului că…

  • nu a profitat de ocazie pentru a face campanie electorală (moment prielnic, cu alegerile în prag de ușă)
  • a evitat presa, sau să dea interview-uri cu conținut politic pe parcursul conferinței
  • am auzit (în afara conferinței) de la antreprenori de succes + de la alții din domeniu că el este - citez - “unul dintre puținii oameni inteligenți implicați în politică” și printre puținii care au influențat în bine ceva

… consider că acestea sunt mai reprezentative, decât unele păreri, posibil supuse influențelor comerciale.


[1] nu dăm nume, ca să nu degenereze discuția în direcția “patriotismului” regional
[2] dacă este cineva interesat să afle mai multe detalii, poate viziona ediția de la Iași.

3 Likes

@iamntz Incearca sa il cunosti pe om. Nu trage concluzii citind cancan sau radio santz …
In ciuda aparentelor, pe mine m-a fascinat VP.

Nu am cum să-l cunosc altfel decât prin ceea ce citesc despre el; nu am obiceiul de a monitoriza tot ce se vorbește despre unul sau despre altul, așa că rețin ce mai apare.

În plus, am plecat de la premisa că toți politicienii sunt o apă și-un pământ. :smiley:

Este posibil să mă fi pripit cu concluziile. :blush:

1 Like