Pot primi donatii pe site?

Neavand firma, doresc sa fac un site prin intermediul caruia sa ofer gratuit utilizatorilor carti in format electronic, scrise de mine si iesite de sub incidenta contractelor de editare (cartile au fost publicate la edituri din Romania si vandute in anii anteriori in librarii, inclusiv pe net). Iata intrebari la care va rog sa ma ajutati sa obtin raspunsuri:

  1. Pot pune pe site un buton Donate prin intermediul caruia vizitatorii acestuia sa-mi doneze sume mici de bani (exemplu: 2 euro) in contul meu de Paypal, pentru a putea sustine in continuare site-ul?
  2. Daca da, ce formalitati (legale, fiscale) trebuie indeplinite?
  3. Sumele obtinute ca donatie trebuie declarate la fisc?
  4. Trebuie platit impozit pentru sumele primite cu titlu de donatie?
  5. Exista o limita superioara pentru sumele obtinute ca donatie?

Multumesc!

Salut @traian

Voi raspunde doar in legatura cu intrebare #1 - poti pune un buton PayPal relativ usor. Resursa aceasta sugereaza ca ar fi vorba doar de o mica editare la sursa HTML. Poate esti interesat si de Patreon, care e un serviciu specializat fix pe problema asta.

Pentru resstul intrebarilor, cel mai bine vorbesti cu un contabil. In mai putin de o ora iti explica ce si cum. Multi fac astfel de explicatii pro-bono, in idea ca te-ar avea apoi drept client, desi in cazul de fata probabil va percepe o mica taxa.

Ca un “educated guess”, in cel mai rau caz ar fi considerat venit si taxat ca atare (impozit pe venit, cass, cas), cu ce factura emite PayPal fiind considerat chitanta.

1 Like

Multumesc, @horia141! Cred ca voi apela la un contabil :slight_smile: !