Pot refuza o oferta după ce am acceptat-o?

Am vorbit cu cei la care trebuie să mă duc, nu mi se par prea ok , dar eu le-am acceptat oferta acuma 1 săptămâna. Ce ar trebui sa fac ?

Nu te mai duci si gata !

Poti sa ii suni sau sa le scrii un email in care sa ii anunti ca nu mai mergi la ei. Am trecut si eu printr-o situatie asemanatoare.


Dupa cum a zis Adrian Stanculescu

S-a vorbit prea mult pentru o decizie atat de simpla.

"Nu mai e de actualitate "| "M-am gandit mai bine si am realizat ca… ".

Depinde. Ce-ai semnat? :slight_smile:

Daca n-ai semnat nimic, ‘m-am razgandit’ ajunge. Sau eventual ‘m-am gandit mai bine si vreau de 10x mai multi bani’.

2 Likes

No offence, dar thread-urile astea sunt penibile

7 Likes

Irelevant. Se numește perioadă de probă sau nici măcar atât dacă nu a intrat în vigoare contractul.

Eu încep să cred că suntem trollați.

3 Likes

https://devforum.ro/t/am-o-noua-oferta-si-un-job-curent-urgent/8255/36?u=alescx

Asta era postarea in care spuneai ca ti-ai dat demisia si ca trebuia sa semnezi dar n-ai mai ajuns. Deci n-ai acceptat nici o oferta. si acu spui ca ai acceptato acum o saptamana?

1 Like

Eu mai degraba cred ca sunt multe persoane la inceput de drum sau nu care nu au acest curaj si incearca cumva sa gaseasca sprijin.
Se poate sa fie troll dar in acelasi timp se poate sa ajute pe cineva.

2 Likes

Daca ai semnat contract pe perioada nedeterminata, ai perioada de proba de trei luni in care atat angajatorul cat si angajatul poate desface contractul de munca fata o notificare in prealabil. Insa conform art 31, care spune: “ (3) Pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa, fara preaviz, la initiativa oricareia dintre parti, fara a fi necesara motivarea acesteia.”, trebuie sa incepi contractul propriu-zis pentru a-l intrerupe. Nu ramane decat cu vorba buna in cazul tau.