Pregătiri pentru conferințe: ZendCon & IPC

off: sper sa faca gratare, ca sa ne mai hlizim un picutz
on: e cam prost pusa conferinta martea
off: bine, eu n-as putea sa merg nicaieri nici sa vreau, am de pregatit pt octombrie 2 prezentari la ZendCon (Vegas), una la IPC (Munchen), si pt noiembrie un DDD workshop si 2 prezentari in Cluj & Timisoara; am niste super emotii, o sa prezint dupa Uncle Bob :cop:

4 Likes

Can you give him a slight push when he’s on stairs? :fire: :smiley:

1 Like

Deci cine stie tehnici de stress management eficiente, va rog. Mi-a skyrocket nivelul de stres. Nu ca n-ar fi fost, dar una e sa te amesteci dupa-masa, sau sa urmezi dupa Laura Thompson, dar THE Uncle Bob… e o maxima responsabilitate.

La Tm va fi o conferinta despre angajat vs freelancer la inceput de noiembrie, http://carierainctrl.ro/

Eu sper sa il convinga si pe @iamntz sa vina, sa bem si cu el o bere, sa schimbam impresii. Oana zicea ca l-a tot ademenit.

2 Likes

Am luat-o rau pe arătură aici, nu glumă! :slight_smile:

I-am zis și Oanei, eu nu pot pleca din Constanța în cursul săptămânii. Ori faceți un eveniment la malul mării ori în weekend. Altfel… :slight_smile:

1 Like

Asa s-a nimerit sa puna vineri +sambata, intr-adevar nu e f comod.

Raportat la subiect, am topic “branching strategies” pt una din prezentarile zendcon. Voi ce model folositi? Cine l-a ales? Ati fost nevoiti sa schimbati strategia “din mers”? Daca da, a fost dureroasa tranzitia?

Ce alte tipuri de probleme ati vrea sa vedeti atinse intr-un astfel de talk?

Voi construi plecand de la https://speakerdeck.com/gbtekkie/advanced-branch-management-techniques-at-phpcluj dar stiu ca mai trebuie mult flu-flu si as fi recunoscatoare daca m-ati ajuta.

Oho, s-a tot discutat despre asta pe forum!

(ceva îmi spune că prezentarea ta ori e în lucru de anul trecut ori e inspirată de ultimul link)

Dacă este workshop pe ddd, asta înseamnă că e private business, so to bad for me.

Ce fel de workshop:tactical, strategic sau ceva mai specific poate event storming sau poate un workshop cu framework specific pentru cqrs/es: broadway, prooph, etc?

Și mult succes în prezentări, iar din câte am văzut doar la început ai ceva emoții, dar pe parcurs se reglează treaba și ești în formă maximă pentru restul prezentării și la sfârșit pentru întrebări, așa că nu-i nici un bai :slight_smile:

Mersi de linkuri.
Scheletul prezentarii e un articol pe care l-am lucrat in vara trecuta, si care a fost publicat in phparchitect in februarie. Dar textul in sine e foarte sec, eu vreau sa adaug componenta de cost/benefit, si eram curioasa de tranzitia voastra spre un model sau altul.

Mersi @silviuctinvoicu, ddd va fi pt business analysts, project managers si lead devs, un exercitiu sa vada beneficiile.

Ce mi-ar plăcea să văd și eu acest exercițiu, dar ghinion :slight_smile: , pentru că eu știu deja beneficiile pe care le aduce ddd.

Dar cred că poate ai deja un domeniu/sau poate să fie unul ales de către cei din sala și pe care să faci atât ceva strategic (event storming ar fi tare de tot :slight_smile: ) dar și ceva tactical (show me the code, poate un modelling by example să folosești și bdd sau direct cqrs/es dacă ai făcut event storming-ul), dar sunt doar presupuneri și nu știu cât timp ai dispoziție,plus că subiectul în sine este uriaș.

Dar mă opresc aici, ca să nu deturnez prea mult (poate deja am făcut-o) spre ddd și altele asemănătoare.

Pana la ddd workshop mai e, dar da, vreau sa fac event storming.

Focusul meu principal e acum prezentarea de branching strategies, unde va sunt tuturor recunoscatoare pt orice raspuns la intrebarile de mai sus Pregătiri pentru conferințe: ZendCon & IPC.

Sa inteleg ca toata lumea are un git work flow foarte bine stabilit, care merge din prima, de fiecare data, si nu trebuie schimbat? Si toti membrii echipei l-au imbratisat la fel de usor si vois?