Preluare semnal tv in videoproiector

Va salut ! Am cumparat un videoproiector cu led cu intrare HDMI . Am si cablu HDMI .
Am introdus mufa in TV de ultima generatie . Cind introduc mufa HDMI in proiector se stinge ledul proiector . Ce trebuie sa fac : ? Cred ca e legat de ceva setari pe TV ?

salut,
Videoproiectorul il poti lega doar la un calculator (laptop, telefon, consola, desktop) sau decodor digital HD cu hdmi. :sweat_smile: Televizoarele au doar intrare hdmi, nu si iesire, nu ai ce seta pe tv, chiar si daca ai HDMI out pe tv de fapt e doar pentru sunet prin hdmi la sisteme home cinema/amplificatoare mai noi. (HDMI ARC)

5 Likes

Probabil vrea sa folosească proiectorul ca un TV, caz în care o bătaie de cap și un convertor analog to HDMI pot rezolva problema. Dar dacă și TV-ul primește semnal tot prin HDMI atunci ori renunți la tv ori folosești un hdmi splitter.

multumesc ! da eu vreau sa vad meciurile seara pe ecran si sa scot semnalul din tv ! cred ca i-mi trebuie acest convertor analog cu iesire HDMI . multumesc mult !

multumesc !
eu vreau sa vad meciurile seara pe ecran si nu stiiam de unde pot sa le preiau ! am in casa si internet Orange cu Wifi si cablu cu mufa LAN pina la tv ( programe analog si digital ) .
as putea sa iau semnalul direct din modemul orange ? inca o data multumesc !

Semnalul este digital? ( Folosești decodor sau cartela de decodare pe lângă TV?) Daca da atunci un convertor e posibil sa nu funcționeze. Unele servicii (dolce știu că face asta) oferă decodoare HD cu ieșire HDMI și ai putea conecta direct proiectorul. Contează foarte mult și ce set-up ai tu acolo.

De ce nu folosesti un tv tunner?
Sau un settopbox sa il legi la proiector?
Nu te fac 130 ron.
https://m.emag.ro/brands/brand/amiko
Tv-ul e doar hdmi in.

Daca stie cineva… semnalul 4K de la DIGI poate fi vizionat doar pe TV-uri dotate cu CI+ si card SMART CAM, dar care nu au iesiri HDMI, cum pot sa dau semnal intr-un proiector 4K care are doar intrare HDMI ?

Ar trebui sa poți (nu am încercat) cu decodorul care se vinde separat

Dacă nu îți trebuie programe codate, poți utiliza un TV tuner de xbox one care e vreo 50 lei.

Il legi la laptop/RPi/PC și cu programul libreelec, AltDVB ai toate canalele digitale de la Digi care nu sunt codate.

M-am interesat, decodorul separat nu poate emite semnal 4K, decat cu cardul CI+, care intra in TV, din pacate proiectoarele nu sunt dotate cu CI+. Nu stiu de ce nu s-a gandit nimeni sa puna un amarat de HDMI out la TV-urile de ultima generatie, sa poti cupla ceva - monitor, proiector, alt TV, etc. O sa ma interesez de JC20, poate am noroc, mersi oricum ptr sfat.

Din pacate platesc serviciul pentru posturile codate, sport, tematice, history, science, etc, oricum ma intereseaza cele 4K, cele necodate sunt cel mult 720p sau 1080i.

N-ai HDMI out la decodor?

Ca sa nu furi transmisiunea.

Trebuie sa iti cumperi un proiector cu decodor 4k.

Ba da, este HDMI out la decodor, doar ca el emite doar 1080p, nu 4K, cei de la DIGI au spus ca nu pot vedea 4K decat pe un TV cu CI+, deoarece semnalul 4K este criptat si decodorul nu-l poate decripta

Corect, sa nu poti fura.