Pretul corect pentru un magazin online

Da, ridicolul cel mai mare incepe cand ti se da un deadline, estimezi, vezi ca nu intra deloc in deadline (sau buget) si dupa din burta estimezi totul ca sa intre cumva in deadline si zici ca e o estimare precisa. :smiley: Been there, done that.

Corecta ar trebui sa fie daca numarul de ore estimate e mai mare decat numarul de ore lucrate :grinning:

Cum spun si restul, incearca tot timpul sa supraestimezi. Estimezi 10 ore, termini treaba in 4 si poti sa ii spui clientului ca ti-a luat 8 ore in loc de 10. Win-win pentru toata lumea.

4 Likes

Pana am citit eu threadul probabil l-ai si terminat de scris.

1 Like

Să scrie ce ? Are de instalat wordpress-ul, o temă, plugin-uri, de modificat tema și de prelucrat imagini.

Vorbim mai mult de click-uri și dragging decât de scris cod.

2 Likes

Eu mai mult de 500 de euro nu as cere. Pare ca ai de lucru maxim 2 zile la el.
Genul asta de clienti mie nici nu-mi vine sa-i taxez, sincer.

1 Like

Care se ofera sa il ajute? Daca tot e asa usor…

Multumesc celor care ati citit si inteles postarea mea, am reusit sa.mi fac o idee despre cum sa discut cu clientul si ce oferta sa.i fac. Intre timp m.am decis si asupra unei solutii de gazduire dupa cateva teste pe care le.am facut.

Am sa revin dupa ce discut cu el.

Nu mai gândi ca un freelancer. Să presupunem că acel client vinde chestii fără site care genereaza 50.000E profit anual. Site-ul îi crește profitul cu peste 200.000E anual. Tu mai ceri 500E?

Revenind:

  • maxim 10 produse - nu contează câte produse sunt decât dacă ai 10 template-uri diferite (un template speciali pentru fiecare produs)
  • vizitatori putini (<500/luna) doarece este foarte nisat - nu contează. Mai bine 500 nișați decât >90% bounce rate
  • comenzi estimate <=1/zi - care e valoarea unei comenzi? 10 ron? 1000000 EURO?
  • integrare plati cu cardul
  • prelucrare fotografii (~ 50, randare modele 3D) - le faci tu? Estimează cât ți-ar lua, la care adaugă 20-50% timp în plus apoi adaugă valoarea
  • fara seo. - păcat
2 Likes

Pe lângă ce a zis @cipriantepes mai sus, mai este o problemă de detaliu. Nu știm multe detalii despre task; poate că ar fi o idee bună să nu ne aruncăm la numere absolute (bani, timp) :slight_smile:

Îți dau doar un exemplu: dacă procesatorul de carduri este unul obscur, care nu are o integrare (bună) cu Woo[1] iar OP trebuie să facă el integrarea asta? Mai e gata în 2 zile? Mai face doar 500€?


  1. Am trecut prin asta acum vreo doi-trei ani. ↩︎

3 Likes

Toti 3 presupunem chestii.
@cipriantepes nu inteleg ce mentatlitate ar trebui sa am, de product ? Totusi vorbim de o piata care s-a standardizat. Sunt pachete care iti ofera mai multe chestii la 300 de euro. Vrei nu vrei e freelancing nivelul asta.
@iamntz chestiile de detaliu nu au fost prezentate. Claritatea face parte din estimate. E de datoria ta sa intelegi exact ce vrea clientul iar tu sa pui intrebarile necesare.

Pe developer ar trebui să-l intereseze cel mult dacă urmează să se vândă produse ilegale (în limita înțelegerii lui). Nu cred că prețul site-ului ar trebui să reflecte tipul produselor care urmează să se vândă.

Mă rog, ar putea exista câteva excepții, cum ar fi dacă produsele sunt ceva mai sensibile și implică un risc ridicat de atacare a site-ului, dar asta e altă poveste (ar ține de construcția site-ului).

Ideea e că nu văd de ce prețul site-ului ar trebui să aibă legătură cu profitul clientului. Încă aș numi asta … coțcărie. Adică, ce?, depui un efort mai mare dacă clientul are un profit mai mare ? Demonstrează! Altfel, oferta ar trebui să fie aceeași, indiferent dacă se vând șervețele umede sau avioane.

Iartă-mă dar pe acest principiu toate chestiile ar trebui să coste fix la fel. De ce costă un Seat mai puțin decât un Audi în condițiile în care au foarte multe componente la fel și fac parte din VAG. Valoarea unui site e determinată de client, nu de tine. Cu siguranță ai văzut răspunsurile lui @BrCristian și @John_Jhon așa că nu vreau să mai dezvolt.

cu mentiunea ca vb despre un serviciu disponibil pe scara larga, deci ce pune in balanta cresterea aia de profit… e oarecum compensat de disponibilitatea mare.
practic, daca ii ceri prea mult… gaseste pe altul care sa il faca :slight_smile:

Sunt multi programatori global, dar tu nu platesti scrisul de cod propriu-zis. Platesti sa ai un om pe care te poti baza, sa vorbiti o limba comuna (engleza, romana), sa fie disponibil cand apare ceva, sa inteleaga subtilitatile tarii pentru care dezvolta platforma, sa il poti vedea fata-in-fata din cand in cand.

Altfel platesti 50 de euro pe luna la un Sri Lankez si iti scrie cod.

asta cred ca am agreat deja.
eu subliniam doar ca nu poti merge cu ideea “contibutia mea iti genereaza x crestere, deci eu vreau y% din ea” in cazul unui banal magazin online.
pe de o parte pentru ca acelasi livrabil il mai gasesti in o gramada de alte locuri (la calitati similare).
iar pe de alta parte pentru ca deja clientul a cerut ceva concret (deci stie ce vrea, inclusiv fara seo, deci probabil ca are un plan si pentru asta).
nici nu mai spun de faptul ca e greu de determinat care crestere e generata de solutia tehnica a magazinului si care de promovare, logistica, si alte chestii pe care le face clientul pe acolo.

Nu chiar. Totul tine de potența financiara a clientului si de seriozitatea business-ului sau.
Daca prinzi un client non-tehnic care e la primele proiecte pe care le incearca nu va avea habar cat ar trebui sa ofere pe proiect, de aceea majoritatea nu iti spun cam care ar fi bugetul lor. Problema e ca nu vor nici sa se faca de ras oferind prea putin, dar nici sa fie tepuiti.

Asa ca, e adevarat, va incepe sa se intereseze de anumite estimari de cost din partea mai multor developeri.

Si aici intervine potența financiara si seriozitatea clientului.
In momentul in care cineva ii cere $5 pe ora iar altcineva ii cere $50 pe ora in mintea lui vor aparea foarte multe semne de intrebare. Nu va intelege cum poate cineva sa ii duca la indeplinire proiectul pe un tarif de $5 pe ora in timp ce altii cer cu mult mai mult. Automat va presupune ca nu se poate baza pe cunostintele tehnice a celor care au cerut atat de putin si va continua cu cel care a cerut mai mult.

Daca are bani si isi doreste ce e mai bun de la business-ul sau clar va angaja o persoana care ii da impresia ca stie exact ce face, cu riscul de a plati mai mult decat ar fi corect ( pentru ca nu vrea sa isi pericliteze imaginea brandului ).
In schimb, daca faci un proiect pentru cineva care nu are un astfel de capital si are un business indoielnoc, va alege sa mearga cu cel mai ieftin developer, cu riscul de a’i mai pica websiteul ocazional. ( oricum majoritatea fiind non-tehnici nu prea isi dau seama de calitatea livrata ).

Parerea mea e ca s-a ajuns la prea mult marketing in randul programatorilor si acum vedem livrat pe piata soft de o calitate indoielnica atat de la persoane care cer $5/ora cat si de la cei care cer $50/hr. A devenit incredibil de greu sa mai deosebesti de la prima interactiune un adevarat profesionist de un papagal cu vorbele la el si profilele de social media create intr-un mod corespunzator.
Asta e si unul dintre motivele pentru care majoritatea startup-urilor dau fail. Angajeaza pe bani nesimtiti persoane nepregatite suficient care pozeaza in profesionisti.

1 Like

mai exista si varianta in care plateste un consultant sa il ajute sa aleaga informat.
da, o afacere buna e aia in care toate partile au de castigat, dar pana la urma fiecare trage sa ii fie lui cat mai simplu / eficient / profitabil, asa ca uneori e o idee buna sa ai un om tehnic (angajat separat de prestator pentru a nu avea conflict de interese) care sa iti reprezinte interesele in proiect.

ca sa clarific pozitia mea de mai sus (pentru ca imi pare scos din context citatul):

  • am presupus cazul de fata, un proiect mic, un freelacer oarecum la inceput pe drumul asta.
  • prin “ceri prea mult” m-am referit la conditii similare de livrare si la o diferenta semnificativa de pret fata de “pretul pietei” pentru acel proiect.

am mai spus in alte locuri ca in proiectele serioase pretul nu e primul diferentiator, dar nici nu as merge pe ideea ca siteul o sa ii aduca multi bani clientului, deci si pretul meu trebuie sa fie foarte mare (repet, pentru tipul asta de serviciu / proiect)

Sper să ajute pe mulți acest video (e lung, are aproape 2h) :

1 Like

In general e mai bine să ceri mai mult decât ar da dacă ai portofoliu și muncă cât cuprinde. Oamenii nu te iau în serios dacă lucrezi ieftin și au și așteptări mari.

Eu nu îmi imaginez nici un proiect sub 50 de euro pe oră când am deja proiecte. Știu ce fac și ofer și consultanță nu doar yes sir și scris cod aiurea care poate nici nu trebuie scris dacă abordezi problema in alt mod. Nici nu doresc un client care să mă plătească pentru yes sir.

Hell no, cer 100-150 de euro fiindcă trebuie să fiu mult mai focusat ca la un contract pe 8 ore care e garantat pe un an și așteptările sunt mult mai mari/directe.

Consultanța imi afectează și srl-ul deci clar va fi foarte scump ca să merite cuiva care are deja un job.

Iar cuiva care n-are proiecte și experiență nu cred că freelancingul e soluția, ci angajarea intr-un loc unde ai colegi mai buni ca tine.

Nu e greu să deosebești un programator bun de unul cu papagal:

  1. Vezi ce a făcut toată viața:
    A lucrat 10 ani ca barman/muzician/preot sau a scris cod de la 10 ani.
  2. Ce școală a făcut: Matematică-Informatică la noi…
  3. Vezi nivelul de engleză, orice programator bun care poate comunica minim de bine trebuie să știe de un C1/C2.
  4. A încercat măcar să facă o facultate în domeniu ? De ce l-a abandonat? A lucrat în timpul facultății la KFC sau la ceva firmă serioasă de IT ?
  5. Unde a lucrat și cu cine.
  6. Intrebat curiozități, sigur va vorbi zile întregi.
  7. De la cine a învățat dacă e self-taught și cum.
  8. Vezi dacă si-a băgat nasul în locuri mai complexe: jocuri/3d/grafică/low level/programare funcțională/lisp/haskell/scala…