Prima pagină va afișa categoriile

După ce am avut o discuție cu @patrons pe discord, am decis că forumului i-ar fi un pic mai bine dacă am afișa Categoriile pe prima pagină (în loc de „cele mai recente”).

Raționamentul este că sunt unele discuții (chiar categorii!) evergreen dar se pierd după câteva zile și devin rapid imposibil de descoperit de utilizatorii noi.

Este test, este posibil să revenim la vechiul layout, dar pentru câteva săptămâni rămâne așa.

De notat: pe desktop, view-ul nou include categoriile ȘI „cele mai recente”. Pe mobil include doar categoriile.

Dacă preferați vechiul layout, puteți seta asta în preferințe:

5 Likes

pe telefon schimbi usor layout-ul temporar, e doar un dropdown.

yay, dezgropam subiecte vechi :slight_smile:

nu ca as fi cel care zice “nu”, dar nu-mi pare o idee inspirata.
da, o sa aduca ceva activitate (temporara) pentru forum, dar prea putina valoare (cred eu) pentru incurcaturile adaugate.

oricum, sunt pentru experimente (in general) si imi place forumul…
deci o sa mai fiu pe aici indiferent de forma

2 Likes

Dacă sunt dezgropate subiecte vechi bune și cu scop, nu e nicio problemă. Vedem ce facem cu restul de zombie :smiley:

Mulțumim, asta e cel mai important.

4 Likes

Eu mi-am setat deja înapoi pe cele mai recente. Nu că n-ar aduce valoare, dar ocupă considerabil mai mult spațiu și am momentan prea mult zombie.

Sugestia ar fi ceva mai mult UX-ish:

3 Likes

Pai si ce am castigat, acum vad tot timpul categoria Workflow. E monoton si ineficient. Iar faptul ca unele categorii cad in uitare nu va fi influentat semnificativ de afisarea lor ca homepage.
Personal folosesc forumul ca sursa de stiri, si as vrea sa am ca homepage pagina cu “de la ultima ta vizita au aparut 5 subiecte noi”.

1 Like

Si eu am setat inapoi pe cele mai recente.

1 Like

Din cauza noului layout am ratat de ex acest thread. In fine, bine ca se poate face revert individual.

sau poate subiectele top din ultimul an

Update: pe mobil vom afișa în continuare „Cele mai recente”.

Pe desktop vor fi afișate și categoriile și cele mai recente discuții.

2 Likes

poate ar fi mai interesant sa se adauge un label (ca sa nu zic eticheta, ca asta e mai lung + suntem pe un forum pt devs) special care sa se atribuie manual (eventual asistat de un mic algoritm) subiectelor ce merita pastrate…
si subiectele de aici sa fie afisate pe o parte din homepage.

mie imi pare mai eficient si mai util pentru userii noi in felul asta.
alternativa e sa browse prin toate subiectele… si unii nu au timp / chef… altii nu le pot identifica pe cele bune… si tot nu prea rezolvam mare lucru.

2 Likes

Nu luați și voi deciziile unilateral ca politicienii, faceți un sondaj public și aia e. Demoncrație, vorba aia :stuck_out_tongue:

@Fargo: Păi nu le luăm chiar unilateral :smiley:

S-a venit cu argumente pro-contra și am ajuns la concluzia care se vede:

  • pe mobil: categoriile nu sunt foarte utile, chiar stau cumva în drum (așa cum a zis și @tekkie subiectele sunt invizibile dacă nu intri în mod expres într-o anumită categorie)
  • pe desktop: categoriile sunt lângă discuțiile recente. Nu a dispărut nimic din ce era înainte, doar că a apărut ceva nou. Că e util sau nu… vedem.

Ideea lui @John_Jhon este bună, să vedem cum/dacă se poate implementa ușor.

Și eu am revenit la layout-ul inițial (folosesc doar desktop). Lista de categorii îmi umple ecranul cu mult zgomot irelevant, chiar nu-i văd utilitatea. Dar o fi și obișnuița.

cum putem face asta ?
Nici pe mine nu ma intereseaza categoriile.
Categoriile cred ca sunt relevante pentru utilizatorii noi sau cei care vor sa caute ceva anume. Pentru cine intra periodic, vrea sa vada doar ultimele discutii

vezi mesajul initial.