Primul meu job ca web developer

Lucrez ca junior web developer de 3 luni, lucrez cu Yii2, sunt curios daca si voi ati trecut prin situatii de genul. E normal sa nu mi se faca code review?
Am implementat o gramada de functionalitati si nimeni nu a trecut prin codul meu, uneori termin taskurile prea repede si sunt zile intregi cand stau degeaba ca nu mai am taskuri. Cum a fost primul vostru job ca webdev/programator ?

Ești sigur că nu te-au pus „junior” doar pentru a-ți da un salariu mai mic? :smile:

2 Likes

Nu e normal sa nu fie vreun soi de QA la ce lucrezi, mai ales ca esti incepator si iti pot scapa chestii de securitate & shit.
Eu prima data am bagat date in tabele HTML de ma durea copy-paste-ul.

3 Likes

Daca ai fost angajat ca junior, e posibil ca oamenii sa creada ca esti junior. Astfel, e posibil sa se astepte ca intre taskuri sa te pui la punct cu anumite lucruri pe care nu le stapanesti. Nu cred ca se supara nimeni daca ii intrebi pe ce lucruri ar fi sa te axezi cu invatatul. Acelasi lucru ar merge si in legatura cu un code review: sa intrebi/ceri unul.

Eu in prima luna de junior web developer (anjagat) am raspuns la mailuri. :smile:

2 Likes

Cu titulatura de junior m-am prezentat eu, la portofoliu am doar 2 proiecte in laravel( un site de anunturi si ceva asemanator cu 9gag dar super simplu, ambele facute cu bootstrap) si vreo 2 site-uri de prezentare in wordpress.
Proiectul la care lucrez inca nu a ajuns la un release beta, inca e in developement, poate de asta nu au facut code review pana acum.

Unele firme fac evaluari la 4, 6 luni. Dupa evaluare sunt sanse mari sa treci de la Junior1 la Junior2 sau de la Junior la Intermediate. In prima luna mi s-au dat carti, tutoriale pentru aprofundarea cunostintelor :slight_smile:

2 Likes