Printeaza din Web Host

Salut! Am un site construit in PHP pe un web host shared si un birou cu internet cu ip static.
Este posibil sa printez de la disanta din site-ul meu in acel birou? De ce am nevoie? Am nevoie de un server printer? Exista imprimante care au functia asta de a printa de la distanta din PHP ? Sau pot configura cumva un PC sa acepte imprimarea de la distanta ?

Invers e mai simplu: in birou ai un calculator/raspberry PI ce interogheaza periodic siteul, primeste niste PDFuri si le trimite imprimantei.

1 Like

Google Cloud Print are probabil ceva API. De fapt văd că e deprecated.

Cel mai simplu îți faci automatizare pe ceva server la care conectezi imprimanta să ia ultimul pdf incarcat și in functie de nume sa le printeze. Poți coda în numele fisierului setările pentru imprimare.

Eu am avut un lexmark care permite să încarci ce vrei să listezi în aplicația web din care îl configurezi.

Imprimanta mea de acasă (ceva Epson) are un serviciu de printare trimițând email la o anumită adresă de email (printează documentele atașate). Asta ar fi prima mea încercare.

M-am gandit sa instalez in pc-ul din birou care sta mai tot timpul deschis apache2 si php si sa fac un post din web host.
Daca as avea Linux in acel pc ar fi simplu
$print = exec("lp file.pdf");

Pe acel pc am Windows 10.
$print = exec("print.bat");

Ce trebuie sa scriu in acel print.bat sa printe un fisier in USB001?
Am incercat mai multe variante dar imi printeaza configuratia imprimantei in loc de fisier