Private Dashboards

Ziua buna,

O intrebare la voi. Cum pot face un “portal” gen, cu register/login iar fiecare user sa aiba dashboard-ul lui unde sa-si poata pune chestii gen task-uri, proiecte dar pe care sa le poata vedea doar el?

Multumesc anticipat :smiley:

Greu de înţeles ce vrei. Doreşti să-ţi recomandam o aplicaţie gata făcută care sa facă ce vrei tu sau vrei sa faci o aplicaţie web de la zero?

Dacă e a doua variantă, ce anume te impiedică s-o realizezi? Ai incercat sa faci şi nu-ţi iese, sau… ?

M-ar ajuta si o aplicatie gata facuta. Am incercat sa fac cu laravel, dar m-am blocat continutul privat.

Well, mult mai bine acum. Deşi nu te pot ajuta mai departe, sunt sigur că alţi colegi vor şti să-ţi facă niste recomandări :slight_smile:

Sunt sigur ca poti sa gasesti genul acesta de aplicatie si in alta parte, dar eu prima data as merge pe : https://codecanyon.net/category/php-scripts si filtrezi prin scripturile de acolo. Daca ai ceva experienta cu laravel, poti sa filtrezi in taguri si dupa framework.

Daca ma chinuie talentul eu ti-o fac in mai putin de o saptamana in laravel … Teoretic e un CRUD,ACL,Un sistem de Register…

Acum nu stiu ce vrei tu exact, dar daca e vorba doar de task pentru userul x si proiectul tau nu e mare branza…

ceva gen Trello?

Ceva gen demo.contazen.ro/dashboard ca idee.

pe laravel poti incerca backpack

1 Like

O sa incerc un raspuns cat mai concis :
Iti trebuie o baza de date in primul rand. Vei avea tabele pentru utilizatori, pentru facturi, pentru diverse iar in tabele vei avea cate un rand pentru fiecare introducere si fiecare rand va avea coloane care vor fi proprietati.

Din baza de date pur si simplu extragi datele (e extrem de simplu cu un framework) care sunt necesare si le pui intr-un template care genereaza HTML-ul.
Trimiti datele spre server cu formulare, le verifici pe server si le introduci in baza de date.

Link-urile gen /facturi /contul-meu, /statistici spun serverului ce date sa ia din baza de date si in ce template sa le puna inainte sa le serveasca. Acest lucru se numeste routing.
Tot aici intra si faptul ca nu iei deodata toate informatiile din baza de date ci le limitezi pe pagini, asa ca vei avea si link-uri gen /facturi/1 pentru prima pagina, /facturi/2 pentru a doua pagina, acest lucru se numeste paginare.

La login setezi un cookie de pe server pe client daca parola e buna, din acest cookie stim ca un utilizator este logat. (fiecare cookie va fi unic pe utilizator si salvat in baza de date, chiar va expira). La inregistrare introducem datele unui utilizator nou in baza de date.

Cel mai greu lucru e sa faci o baza de date eleganta, dupa e usor.
Daca mergi pe o baza de date nosql gen mongodb poti merge si pe obiecte in loc de coloane si tabele gen :

{
'_id' : 1,
"utilizator": "Andrei",
"email": "[email protected]",
"parola", "$2a$04$.9wG06Rk6cpwhxVi3KcFD.owtMwdxVJZjd0WssxTkOe.25gx/hlRS",
"facturi": [   {datele primei facturi}, {datele unei alte facturi}    ]
},
{
'_id' : 2,
"utilizator": "Firma SRL",
"email": "[email protected]",
"parola", "$2a$04$.9wG06Rk6cpwhxVi3KcFD.owtMwdxVJZjd0WssxTkOe.25gx/hlRS",
"facturi": [   {datele primei facturi}, {datele unei alte facturi}    ]
}

Dezavantajul unei baze de date nosql e ca o sa iti fie mai greu sa extragi/introduci datele in cazuri mai complexe. Id-ul in majoritatea bazelor de date nosql se pune automat. (sau poti forta de exemplu email-ul/CAEN-ul sa fie id-ul)

In template-ul tau (aproape indiferent de limbaj) o sa instantiezi un obiect cu var utilizatorulcurent = new utilizator(“id/caen/…”) si vei folosi utilizatorulcurent.facturi[0].serie pentru a pune in template seria primei facturi din baza de date.

2 Likes

Poate te ajuta Invoice Ninja.

haha. In situatia asta poti folosi lejer SharePoint. Ce ironie. :slight_smile:

LE: Nu mi-e neaparat clar ce vrei, dar ideea mea te duce intr-o zona unde matricea de permisiuni este super complexa si poti, macar, extrage ceva idei.

http://levelcoding.com/timer/ asa ceva e ce iti trebuie ?

1 Like

Multumesc pentru idei baieti. Sper sa reusesc ceva.

Invoice Ninja e ok doar ca continutul e comun pentru toate conturile.

O sa incerc ideea lui Istvan.

SharPoint nu e chiar ceea ce-mi trebuie.

Timerul e ok si el ca idee doar ca nu are conturi si etc.

Nu are pentru ca nu i-am facut, dar se poate face… :slight_smile: