Problema baterie dell

Salut, am un laptop Dell Inspiron 5593, nou de doua saptamani si acum cateva zile am pus o comanda in consola de la linux ca sa vad detalii despre starea bateriei si am vazut la capacitate ca scrie 94%.

Astazi intru si gasesc capacity: 93,9739%

Nu inteleg, laptopul nu vine cu 100% din fabrica sau a scazut 6 procente intr un timp asa de scurt?(si se pare ca continua sa scada).

Despre cum am folosit eu bateria pana acum: cand a venit nou din cutie l-am conectat la incarcator ca sa-l deschid, l-am lasat vreo 5 min si apoi am scos incarcatorul si l-am lasat sa se descarce pana la 5 procente. Apoi incarcare full pana la 100% si l-am lasat vreo 2h in plus dupa ce a ajuns 100% (asa am citit ca se face formatarea initiala). De atunci il pun la incarcat mereu dupa ce ajunge la 20% si il las pana la 80-90.

Ma gandesc poate am procedat gresit, nu inteleg de ce are capacitatea de doar 94.

E normal. Dacă e grav schimbi bateria. Vezi poate asta ajută: https://linrunner.de/en/tlp/tlp.html

1 Like

Ce distributie Linux folosesti pe el?

1 Like

Ubuntu 18.04

Ultima data cand am avut un laptop Dell (versiunea pentru Linux) a venit preinstalat cu de Ubuntu, partitie de recovery si drivere (in format deb). Nu stiu daca ai o astfel de versiune sau ai pus distributia de pe sait. In mod normal daca e designed for Linux (Dell lucreaza cu Canonical) ar trebui sa fie preinstalat si sa mearga flawless. Altfel mai pot fi astfel de inconveniente dintre care evaluarea incorecta a bateriei e o problema de care am mai auzit.

Totusi e important si daca bateria tine cam cat trebuie si indicatorul e aiurea sau chiar indica bine si bateria se descarca mai repede decat ar trebui.

Vad ca modelul apare in lista de certificari ca fiind compatibil dar testat cu 5.0.0-1016-oem-osp1 kernel ceea ce imi spune ca trebuia sa ai o versiune prinstalata.

Resurse:
https://certification.ubuntu.com/hardware/201907-27237
https://wiki.kubuntu.org/Kernel/OEMKernel

1 Like

mersi mult, bateria pare sa tina cat ar trebui, cam 5h si ceva in utilizare medie.
acum fac un update de bios, poate rezolva situația.

Poate am citit eu pe diagonala, dar pe datele oferite de tine, un calcul din ochi: capacitatea bateriei tale scade cu maximum ~1% pe luna. Nu stiu foarte multe despre baterii, dar dupa 4 ani sa ai capacitatea la 50% mi se pare decent.

Ce-i drept, acum depinde si daca intre acum cateva zile si astazi a existat pauza sau nu. :slight_smile:

Cam cate cicluri de reincarcare ii faci asa pe zi? Am avut un prieten care statea toata ziua pe el si in scotea si il baga la incarcat de cateva ori pe zi ca nu cumva sa treaca sub/peste pragurile alea, in loc sa-l lase pur si simplu in priza ca sa mearga pe curent direct cand nu are nevoie de baterie…
Rezultatul era similar, dupa ceva timp si-a stricat bateria de tot. La MacBook ai de exemplu 1000 de cicluri garantate, insa daca faci asa zilnic ai sanse sa le termini si intr-un an. Folosite normal, m-au tinut toate peste 5 ani cu battery health bun.

1 Like

deci sugerezi ca ar trebui sa stau tot timpul cu el in priza…faptul ca bateria va fi full tot timpul nu e o problemă?

Am un T440 la serviciu din 2014 ținut în priză cam 90% din timp ( pt că s-a stricat tastatura). Capacitatea bateriilor e la 63%, respectiv 64%.

1 Like

Eu zic sa-l folosesti normal. In priza tot timpul cat esti la birou si din cand in cand pe baterie, cand ai nevoie. Daca n-ai niciodata nevoie de el pe baterie poti sa il mai scoti din priza o data pe luna, ca sa-i mai faci cate un ciclu de reincarcare. Atunci il descarci la 15-20% cum ziceai dupa care il bagi inapoi la incarcat si nu-l mai scoti deloc decat cand ai iar nevoie de el pe baterie.

Doar asa din proprie experienta/auzite si fara studii in domeniu stiu ca bateriile se degradeaza din urmatoarele motive:

  1. Caldura excesiva, daca laptopul nu e racit bine, sau faci gaming pe el. E unul din motivele pentru care unii scot bateria de tot, insa nu cred ca as recomanda asa ceva. Ai sanse in cel mai fericit caz sa pierzi ce lucrezi, iar in cel mai nefericit caz sa strici alte componente in cazul unor socuri de curent, care te-ar putea costa mai mult decat sa schimbi o baterie la cativa ani.
  2. Numarul de cicluri de reincarcare. Si chestia asta mai era folosita ca argument pentru scosul bateriei de tot, insa laptopurile de destul de multi ani nu mai trec neaparat curent prin baterie cand sunt incarcate la 100% (sau undeva peste 95%), deci nu e cazul. De asta poti vedea uneori ca ai bateria la 98% zicand “plugged in, not charging”.
  3. Vechimea, sau nefolosirea bateriei pentru perioade indelungate de timp. Aici te ajuta folositul normal, sau ocazional pe baterie, despre care vorbeam la inceput.

Ceea ce faceai tu cu bagatul si scosul din priza non-stop cred ca e exagerat si mai mult o afecteaza. Am destul de multa incredere ca au facut deja producatorii tot ce era necesar astfel incat la utilizare normala sa aiba o durata de viata cat mai mare (exemplu ce spuneam la punctul 2).

2 Likes